فشار خون بالا از مهمترین عوامل موثر در بروز بیماری‌های قلبی عروقی است

۱۳۹۰/۰۷/۱۱ - ۱۲:۳۰ - کد خبر: 34203
سلامت نیوز: مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد فشار خون بالا را از مهمترین عوامل موثر در بروز بیماری‌های قلبی و عروقی دانست.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، دکتر محمد رضا جویا در این خصوص اظهار داشت: امروزه به علت افزایش طول عمر و شیوع عواملی مانند چاقی، كم تحركی و تغذیه ناصحیح فشار خون بالا یکی از مهمترین مشکلات سلامت عمومی و رو به گسترش در سطح دنیا به شمار می‌رود.

وی افزود: فشار خون بالا عامل مهم بروز بیماری عروق کرونر قلب، ایسکمی قلبی و سکته مغزی، نارسایی قلبی، بیماری عروق محیطی، خونریزی ته چشم، بزرگ شدن قلب و کاهش کارایی عضله قلب، نارسایی احتقانی قلب و نارسایی کلیه به شمار می‌رود.

مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‎های معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه در بررسی عوامل خطر بیماری‌های غیرواگیر در كشور، حدود 16 درصد افراد 15 تا 64 سال دارای فشارخون بالا بودند، افزود: فشارخون بالا به رغم آن که به آسانی تشخیص داده می‌شود، غالبا بی‌علامت و بسیار شایع است و بهترین راه شناسایی آن اندازه‌گیری فشارخون توسط دستگاه فشارسنج است.

دکتر جویا با اشاره به اینکه بیماری فشار خون معمولا در تمام مدت عمر نیاز به درمان دارد و لازم است بیمار و خانواده وی تحت آموزش قرار بگیرند تا نسبت به بیماری فشار خون و عوارض آن آگاهی پیدا کنند، گفت: برای درمان، مراقبت و پیگیری بیماری، مشاركت فرد مبتلا به فشار خون بالا و خانواده وی اهمیت بسزایی دارد.

وی اندازه‌گیری فشار خون به طور منظم، تغییر شیوه‌های نامناسب زندگی، کاهش مصرف سدیم با نمک در رژیم غذایی، ترک مصرف دخانیات، كاهش چاقی به ویژه چاقی شكمی، حفظ وزن مطلوب، افزایش فعالیت بدنی، كنترل قند خون و كنترل اختلالات چربی خون را از جمله راهکارهای مناسب برای کنترل فشار خون برشمرد.

دکتر جویا با اشاره به اینکه بیماری فشار خون بالا زمینه‌ساز بیماری‌های غیرواگیردار است و این امر صدمات مالی و جسمانی زیادی را به خانواده و جامعه تحمیل می‌کند، اظهار داشت: به همین منظور طرح غربالگری فشار خون در مراکز بهداشتی درمانی در حال اجراست و افراد بالای 30 سال و مادران باردار می‌توانند از این طرح بهره‌مند شوند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.11787s, 18q