آگاهی زنان نقش موثری درپیشگیری ازسرطان پستان دارد

۱۳۹۰/۰۷/۱۱ - ۱۳:۰۰ - کد خبر: 34212
سلامت نیوز: قصه روبان صورتی، قصه مبارزه و درد است مبارزه برای حیات و رهایی از درد یك بیماری. شاید امروز كسی به یاد نیاورد كه وجود این روبان ابتكار «شارلوت هیلی» بود چرا كه این روبان اكنون ماموریت مهمتری دارد و آن هم آگاهی بخشی در مورد سرطان پستان است!

از این روست كه روبان بزرگ صورتی رنگی كه سمبل جهانی این بیماری است به نشانه‌ی آگاهی‌ بخشی و ارج نهادن به اقدامات جهانی در این زمینه، از ابتدای ماه اکتبر در سراسر جهان به اهتزاز در می‌آید و همه با هر توانی که دارند برای آگاهی رسانی در مورد این بیماری به بانوان تلاش می‌کنند.

به گفته تمام متخصصان جراحی پستان، آگاهی زنان نقش عمده و چشمگیری در پیشگیری از سرطان پستان دارد، از این رو پژوهشکده سرطان پستان جهاد دانشگاهی توصیه‌های مهمی را به بانوان دارد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، متخصصان پژوهشکده سرطان پستان جهاد دانشگاهی با تاکید بر مراقبت بانوان از خود و اتخاذ شیوه صحیح زندگی اعلام کردند: سرطان پستان شایع‌ترین و دومین عامل مرگ و میر در میان زنان است و طبق آمار شایع‌ترین علت مرگ زنان ایرانی در محدوده سنی 35 تا 55 سالگی است.

احساس توده در پستان، ترشح همراه با خونریزی از نوک پستان و درد پستان از مهمترین علائم سرطان پستان است؛ البته تغییر در اندازه یا شکل پستان، به داخل کشیده شدن یا برگشتن نوک پستان‌ها با قرمزی و جوش در اطراف نوک پستان، کشیدن شدن پوست پستان، زخم و تورم و ایجاد وریدهای واضح روی پستان و تورم بازو از علائمی است که ممکن است در سرطان پستان ظاهر شود که با مراجعه به موقع به پزشک و تشخیص زودهنگام قابل درمان هستند.

از مهمترین ریسک فاکتورهای ابتلا به سرطان پستان می‌توان به سابقه سرطان پستان در سمت مقابل بدن، سابقه خانوادگی سرطان پستان در بستگان درجه اول، نداشتن زایمان (نولی پاریته)، یائسگی بعد از 55 سالگی، محیط جغرافیایی(غرب)، اثرات هورمونی، وجود سرطان‌های دیگر در فرد، رژیم غذایی با چربی بالا، چاقی، مصرف الکل، بیماری‌های خوش خیم پستان، ویروس‌ها، تابش اشعه یونیزان، نوع بافت پستانی، اضطراب و استرس، مصرف داروهای استروژنی، شروع قاعدگی زودهنگام، اولین حاملگی در سنین بالاتر از 25 سال اشاره کرد که بانوان با اتخاذ شیوه صحیح زندگی و تغییر مثبت فاکتورهای مذکور می‌توانند در پیشگیری از سرطان پستان گام بردارند.

از مهمترین اقدامات خود فرد در موفقیت در درمان این بیماری می توان به غربالگری به معنی کشف و درمان به موقع این بیماری اشاره كرد که خطر انتشار بیماری و مرگ را کاهش می‌دهد.

همچنین ماموگرافی سالانه در زنان بالای 35 سال، خودآزمایی ماهیانه پستان بعد از سن 20 سالگی و معاینه بالینی پستان توسط پزشک در زنان 20 تا 40 سال به صورت هر 3 سال و در زنان بیش از 40 سال بصورت سالانه نیز در این امر بسیار مثمرثمر است.

بعد از تشخیص سرطان پستان توسط پزشک، پذیرفتن بیماری، ادامه سیر درمان توسط بیمار و همراهی خانواده بویژه همسر با بیمار بیشترین کمک را به بیمار جهت بهبودی خواهد کرد.

علاقمندان جهت کسب آگاهی بیشتر در مورد این بیماری و مطرح کردن سوالات خود به پایگاه اطلاع رسانی پژوهشکده سرطان پستان به آدرس http://icbc.ir مراجعه نموده و یا با تلفن صدای مشاور این مرکز به شماره 66404020 - 021 به صورت رایگان تماس حاصل نمایند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.90521s, 18q