تغذیه مناسب برای حفاظت از دهان و دندان كودكان ضروری است

۱۳۹۰/۰۷/۱۱ - ۱۳:۰۸ - کد خبر: 34216
سلامت نیوز: عادات تغذیه‌ای كودك، نوع غذاهای مصرفی و میزان چسبندگی آنها به دندان عواملی مهم در بروز پوسیدگی‌های دندان در كودكان هستند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از برنا،  انجمن علمی تغذیه كودكان اعلام كرد: مسواك زدن حداقل دو بار در روز تعداد باكتری های عامل پوسیدگی دندان در پلاك های دندانی را كاهش می دهد و در ابتدا این عمل باید با نظارت والدین صورت گیرد تا از پاك شدن دندان ها اطمینان حاصل شود كه این آموزش ها باید در دوران نوپایی آغار شود.

بنابراین گزارش، كاهش دفعات مصرف غذاهای حاوی قند به خصوص غذاهایی كه علاوه بر دارا بودن قند زیاد، چسبنده هستند و مصرف مواد غذایی پروتئینی مانند پنیر، آجیل و گوشت همراه با مواد غذایی حاوی قند از روش های پیشگیری از بروز پوسیدگی دندان در كودكان است زیرا مصرف این مواد مانع كاهش بیش از حد PH دهان شده و به حفاظت دندان كمك می كنند.

این گزارش می افزاید: والدین برای جلوگیری از پوسیدگی دندان در كودكان بهتر است مصرف نوشیدنی های اسیدی را محدود كنند همچنین مصرف نوشابه های رژیمی با وجودی كه قند ندارند توصیه نمی شود زیرا به همان میزان نوشابه های غیر رژیمی برای سلامت دندان مضر هستند.

بر اساس این گزارش، تشویق به ترك استفاده از شیشه و پستانك بعد از سن یك سالگی به خصوص قبل از خواب از تجمع مواد قندی اطراف دندان های پیشین و پسین در فك بالا و فساد و پوسیدگی آنها كه به آن پوسیدگی دندانی ناشی از شیشه و پستانك می گویند، پیشگیری می كند.

بر اساس اعلام انجمن علمی تغذیه كودكان، والدین باید كودكان خود را تشویق به استفاده از خمیر دندان های حاوی فلوراید كه میزان آن به اندازه یك نخود كوچك است، كنند چرا كه یون فلوراید وقتی در سطح دندان قرار گیرد، مانع از دست رفتن مواد معدنی مینای دندان شده و سبب رسوب كلسیم و فسفر موجود در بزاق در دندان می شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.86975s, 18q