وقتی در آرایشگاه، باشگاه و رستوران سردرد می‌گیرید

۱۳۹۰/۰۷/۱۱ - ۱۷:۴۱ - کد خبر: 34237
وقتی در آرایشگاه، باشگاه و رستوران سردرد می‌گیرید
سلامت نیوز :اكثر افرادی كه سردرد می‌گیرند، در همان لحظات اول به سراغ داروهای مسكن می‌روند. اما با پیدا كردن علت این سردردها نه تنها می‌توان شدت درد را كاهش داد، بلكه می‌توان از بروز آنها در آینده نیز پیشگیری كرد. سردردها یكی از شایع‌ترین دلایل مراجعه بیماران به پزشكان عمومی یا كلینیك‌های عصب‌شناسی در سراسر جهان است. تقریبا علت همه سردردها از جمله میگرن یك عامل است. یك جریان الكتریكی در قسمت پشت مغز به طور اشتباه تولید می‌شود و دردهای ناحیه سر را به وجود می‌آورد.

تقریبا در میان مردم سراسر جهان این باور اشتباه وجود دارد كه سردرد یكی از نشانه‌های ابتلا به تومور مغزی است، در حالی كه این موضوع به هیچ‌وجه درست نیست. تحقیقات نشان می‌دهد فقط یك درصد افرادی كه به دلیل سردرد به مراكز پزشكی مراجعه می‌كنند، دچار یك مشكل جدی و خطرناك هستند. با اینكه بسیاری از سردردها چندان مهم نیستند، اما در بعضی از موارد شما حتما باید به پزشك مراجعه كنید. برای مثال زمانی كه شما دچار سردرد ناگهانی شدید یا سردرد شما همراه با تب بود در مراجعه به پزشك تردید نكنید.

همچنین زمانی كه همراه با سردرد احساس سرگیجه داشتید یا حافظه شما دچار مشكل شد حتما باید این موضوع را با پزشك خود در میان بگذارید. در ادامه بعضی از علت‌های عجیب ابتلا به سردرد را با هم مرور می‌كنیم. شاید شما هم بتوانید با شناختن این عوامل و دوری گزیدن از آنها خود را از سردردهای آزاردهنده دور نگاه دارید.

وقتی موهایتان را كوتاه می‌كنید
یكی از دلایل عجیب ابتلا به سردرد در بعضی از مردم مراجعه به آرایشگاه و كوتاه كردن موهای سرشان است. این حالت زمانی اتفاق می‌افتد كه شما مجبورید سر خود را هنگام شست‌وشوی موها روی سینك دراز كنید. در این هنگام فشار زیادی به گردن وارد می‌شود و باعث تحریك یكی از عصب‌هایی می‌شود كه در این مسیر قرار دارند. در اثر این اتفاق یك یا دو روز بعد سردرد به سراغ شما می‌آید، اما از آنجا كه این اتفاق با تاخیر رخ داده است، شما متوجه علت اصلی آن نمی‌شوید. یكی دیگر از علت‌های عجیب سردرد زمانی است كه شما روی صندلی نشسته‌اید و گوشی تلفن را بین شانه و گوش خود نگاه داشته‌اید. در این هنگام نیز فشار زیادی به عصب‌های گردن وارد می‌شود كه بعد از مدتی خود را با سردرد نشان می‌دهد.

سرفه كردن
شاید باورتان نشود، اما در دنیای پزشكی نوعی سردرد وجود دارد كه از آنها به عنوان سردردهای سرفه‌ای یاد می‌شود. این سردردها بر اثر عواملی مانند سرفه كردن، عطسه كردن، خالی كردن محتوای بینی یا خم شدن به جلو به وجود می‌آید.
تقریبا یك درصد سردردهای جهان در اثر سرفه كردن به وجود می‌آید و البته این نوع سردردها در بین مردان شایع‌تر است. علت اصلی این دردها فشاری است كه در داخل مغز به وجود می‌آید. این دردها كه اغلب شدید و تكرارشونده هستند ممكن است بین چند ثانیه تا چند دقیقه به طول بینجامند و در بیشتر مواقع هم در قسمت پشت سر احساس می‌شوند. در حالی كه در اكثر موارد علت این موضوع ناشناخته است، اما بعضی تحقیقات دانشگاهی نشان می‌دهد نزدیك به 10 درصد از سردردها بر اثر ناهنجاری آرنولد-چیاری به وجود می‌آیند. در این حالت در هنگام سرفه، فشاری به قسمت پشت مغز و به سمت بخش بالای ستون فقرات وارد می‌شود كه عامل بروز سردرد است. این نوع از سردردها اغلب با علایم دیگری مانند دردهای ناحیه گردن، عدم توانایی در حفظ تعادل، مشكلات بینایی، كم‌شنوایی، فراموشی و شنیدن صدای زنگ در گوش‌ها همراه هستند.

وقتی به باشگاه ورزش می‌روید
بعضی از ورزشكاران بعد از راه رفتن یا دویدن روی تردمیل دچار سردرد می‌شوند. در این افراد هر گونه فعالیت ورزشی از جمله راه رفتن روی تردمیل باعث ایجاد تورم در رگ‌های خونی ناحیه سر، گردن و جمجمه می‌شود كه این عامل می‌تواند در نهایت به سردرد منجر شود. این دردها معمولا چند ثانیه بعد از شروع ورزش كردن ظاهر می‌شوند و ممكن است در هر قسمت از سر خود را نشان بدهند. معمولا افرادی كه مستعد ابتلا به میگرن هستند، بیش‌تر از دیگران این نوع از سردردها را تجربه می‌كنند. البته برای رفع این مشكل راه‌حل‌های ساده‌ای وجود دارد. برای مثال، می‌توان نوع ورزش را تغییر داد و به جای دویدن روی تردمیل، شنا كردن را انتخاب كرد. همچنین مصرف داروهای ضد تورم، نیم ساعت قبل از شروع ورزش تا حد زیادی می‌تواند از بروز این سردردها پیشگیری كند. اگر شما هم در حال ورزش كردن ناگهان دردی را در سر خود حس كردید، حتما به پزشك مراجعه كنید. در موارد نادر این نوع سردردها می‌توانند نشان‌دهنده رشد تومورهای مغزی یا پاره شدن رگ‌های خونی باشند.

اگر همیشه ناامید هستید
افرادی كه اعتماد به نفس ندارند یا شخصیت ناامید و غمگینی دارند بیشتر از دیگران ممكن است به سردردهای میگرنی دچار شوند. به نظر می‌رسد، این افراد بیشتر دچار استرس می‌شوند كه این عامل باعث كاهش میزان یك ماده شیمیایی در مغز به نام سروتونین می‌شود. در صورتی كه تعادل سروتونین به هم بخورد، اولین علایم به شكل سردرد خود را نشان می‌دهند.

وقتی فست‌فود می‌خورید
غذاهای زیادی هستند كه ممكن است باعث شروع سردردهای میگرنی شوند، اما ساندویچ همبرگر از تمام آنها مهم‌تر است. این ساندویچ‌ها شامل موادی مانند تیرامین و نیترات‌ها و نیتریت‌ها هستند كه همگی جریان خون به سمت مغز را افزایش داده و باعث سردرد می‌شوند. در كمال تعجب سردردهایی كه در اثر مصرف این مواد افزودنی به غذاها به وجود می‌آیند، در هر دو سمت سر احساس می‌شوند. این در حالی است كه در میگرن‌های معمولی، فقط یكی از بخش‌های سر دچار درد می‌شود. بعد از گذشت مدت زمان معینی پس از تولید غذا، تیرامین در اثر تجزیه شدن پروتئین موجود در آن به وجود می‌آید. به این ترتیب، این ماده را باید در مواد غذایی جست‌وجو كرد كه زمان زیادی از تولید آنها گذشته و سعی شده با مواد نگهدارنده از فساد آنها جلوگیری شود. از دیگر غذاهایی كه دارای مقادیر زیادی از تیرامین هستند، می‌توان به پنیر، شكلات، گوشت‌های فرآوری شده مانند سوسیس و كالباس و بعضی میوه‌ها مانند آناناس و موز اشاره كرد.

موی سر دم‌اسبی
بستن موها به شكل دم اسبی معمولا بعد از چند ساعت باعث آشكار شدن علایم سردرد می‌شود. زمانی كه موهای سر به سمت عقب كشیده شده و به شكل دم اسبی بسته می‌شوند، فشار زیادی در بافت‌های روی جمجمه وارد می‌شود كه خود را به شكل درد نشان می‌دهند. بعضی دیگر از مدل‌های موی سر كه باعث ایجاد فشار در موها و كف سر می‌شوند می‌توانند همین دردها را به وجود بیاورند.

دوش آب گرم
در بعضی از مردم لذت یك دوش آب گرم در هنگام صبح به سرعت جای خود را به سردردهای شدید می‌دهد. به نظر می‌رسد، افزایش دمای بدن باعث افزایش سرعت جریان خون در تمام قسمت‌ها از جمله سر می‌شود كه شدت آن بعد از 30 تا 60 ثانیه بعد از شروع درد به بالاترین حد می‌رسد. این دردها معمولا در ناحیه پیشانی احساس می‌شوند و به ندرت بیش از 5 دقیقه طول می‌كشند. البته سرمای شدید هم می‌تواند باعث بروز سردرد شود. برای مثال، شنا كردن در آب سرد یا خوردن بستی می‌تواند بعضی از مردم را به دردهای ناحیه سر دچار كند.

سیگار كشیدن
با اینكه بعضی از مردم بعد از سردرد به فكر سیگار كشیدن می‌افتند، اما این كار در اكثر موارد شدت درد را افزایش می‌دهد. نیكوتین موجود در سیگار باعث باریك شدن رگ‌های خونی در مغز می‌شود و مشخص است كه این عامل به سردرد منجر خواهد شد.

كم‌خوابی
بداخلاقی، مشكل در حافظه و ناتوانی در تمركز از واضح‌ترین عوامل كم‌خوابی است. اما آخرین تحقیقات نشان می‌دهد سردردها هم یكی از علایم شایع كم خوابی هستند. این نوع سردردها ممكن است بین یك ساعت تا یك روز طول بكشند. كم‌خوابی باعث كاهش ترشح یك ماده شیمیایی به نام سروتونین در مغز می‌شود كه در تنظیم چرخه خواب در بدن نقش مهمی دارد. همان طور كه قبلا هم گفتیم، این عامل باعث بروز درد در ناحیه سر می‌شود. تحقیقات دیگر روی افراد مبتلا به میگرن هم نشان می‌دهد، اشخاصی كه حدود شش ساعت در طول شب می‌خوابند، بیشتر به سردرد دچار می‌شوند و البته شدت این دردها هم در آنها بیشتر است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.97695s, 18q