نکات لازم برای نگه داری مواد غذایی در یخچال را اینجا بخوانید

۱۳۹۰/۰۷/۱۱ - ۱۷:۴۲ - کد خبر: 34238
نکات لازم برای نگه داری مواد غذایی در یخچال را اینجا بخوانید
سلامت نیوز: خانواده‌ها علاوه بر این‌که به تاریخ و برچسب مواد غذایی توجه می‌کنند، باید در مورد نگه داری مواد غذایی در یخچال نیز به نکات بهداشتی توجه داشته باشند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از برنا، از آنجایی مصرف مواد غذایی تاریخ گذشته و یا غیر بهداشتی می تواند سلامت خانواده و در نتیجه سلامت جامعه را به خطر بیاندازد، رعایت نکات بهداشتی نگه داری و مصرف این مواد، از جمله مهمترین نکاتی است که افراد خانواده خصوصا والدین باید به آن توجه داشته باشند.

اگر مواد خوراکی که برای تهیه غذا در یخچال نگهداری می شود، پس از گذشت مدت طولانی مصرف شود، باعث فاسد شدن غذا و در نهایت مسمومیت اعضای خانواده می شود.

در اینجا به نکات بهداشتی نگه داری مواد غذایی در یخچال اشاره می کنیم:

روش نگه داری  آبمیوه در یخچال
بطری های حاوی آب میوه که مخصوص کودکان است از زمانی که درب آن باز شود، به مدت یک تا سه روز در یخچال قابل استفاده و نگهداری هستند و تازه می مانند. همچنین گوشت و سبزیجات تازه‌ایی که برای کودکان تهیه می شود هم باید پس از یک تا دو روز نگهداری در داخل یخچال، دور ریخته شوند.

روش نگه داری سس گوچه فرنگی
همچنین سس های که با گوجه فرنگی تهیه می شوند به محض آن که درب آن ها باز می‌شود ، تنها به مدت 5 روز در یخچال می توانند نگهداری شوند و تازه بمانند. نگهداری این سس ها به دقت زیادی احتیاج دارد. این سس ها را نباید به مدت طولانی در یخچال نگهدارید تا کپک بزند، گاهی اوقات ممکن است شما پس از 5 روز، کپکی که بر روی سس ایجاد می شود را نبینید . اما آن سس آنقدر کهنه شده است که دیگر قابل استفاده نخواهد بود چرا که طبخ و پخت آن ها نیز نمی توانند سموم آن را نابود کند و از بین ببرد . بنابراین برای امنیت و سلامت بیشتر بهتر است که آن را دور بریزید.

روش نگه داری سس مایونز
سس های مایونز تا زمانی که درب آن باز نشود، می تواند به مدت دو ماه در یخچال نگهداری و استفاده شود. سس مایونز با آن که حجم چربی آن بالاست، مانع رشد باکتری و کپک می شود، اما روغن موجود در آن پس از گذشت مدت زمان کوتاهی از تاریخ مصرف آن شروع به تجزیه شدن می کند، طعم و بوی آن تغییر می کند و دیگر مزه خوبی نمی دهد.

روش نگه داری میوه
همیشه این‌طور نیست که یک مکان مناسب برای نگهداری و ذخیره میوه مکانی خشک، خنک و به دور از نور آفتاب است، بلکه توجه به نگه داری برخی میوه‌ها بسیار مهم است،به طوری که میوه‌های حساس به سرما می‌توان به میوه‌های مناطق گرمسیری مثل موز، آناناس، انبه، خربزه و برخی مرکبات اشاره کرد. بهترین مکان برای نگهداری این نوع از میوه‌ها فضایی در آشپزخانه، اتاق نشیمن یا ظرفی روی میز ناهارخوری است.

برعکس میوه‌هایی مثل توت‌فرنگی، انگور و هلو را باید در فضای خنک یخچال نگه داشت، همچنین برخی میوه‌ها خیلی سریع خراب و فاسد می‌شوند به همین دلیل یا باید آنها را طی 3 تا 4 روز مصرف کرد یا فورا آنها را به شکل مربا درآورد یا فریز کرد. از جمله این میوه‌ها می‌توان به هلو، توت‌فرنگی و انگور اشاره کرد.

میوه‌ها را جدا از هم بگذارید یکی از مسایلی که معمولا سبب رسیدن سریع‌تر میوه‌ها و فساد زودتر آنها می‌شود نگهداری انواع میوه در کنار هم است. جالب است بدانید برخی میوه‌ها گازی به نام اتیلون آزاد می‌کنند که می‌تواند سبب رسیدن سریع میوه‌های دیگر و در نتیجه کاهش زمان نگهداری و مصرف آنها شود، به عنوان مثال اگر کیوی را در کنار سیب بگذارید، به سرعت نرم می‌شود.

توصیه ما این است که میوه‌هایی مثل موز، هلو، گلابی، سیب، آلو، گوجه، شلیل و زردآلو را کنار کیوی، طالبی و خربزه قرار ندهید.
 
ایده‌آل‌ترین مکان برای نگهداری کیوی کنار سیب‌زمینی می‌تواند باشد.تماس میوه‌ها با هم مشکل‌آفرین استدر صورتی که شما به اندازه کافی فضا در اختیار دارید توصیه می‌کنیم ابتدا پس از خرید، میوه‌ها را برحسب درجه رسیدگی و سفتی یا نرمی آنها دست‌چین کنید و بعد در ظرفی آنها را به کمک برگه‌های کاغذ جدا از هم بچینید. این ترفند به آن علت است که اگر یک میوه دچار کپک یا پوسیدگی شود می‌تواند به راحتی فساد را به سایر میوه‌های همسایه خود انتقال دهد. حین دست‌چین کردن هم مواظب باشید میوه‌ها را با نوک انگشتان فشار ندهید تا آسیب نبینند.

حتما میوه را با کف دست گرفته و به آرامی از طرف دیگر انتقال دهید. هر میوه که لک مشکوکی دارد را نیز در دسترس بگذارید تا سریع‌تر مصرف شود.محیط خشک، خنک و با تهویه الزامی استحتی میوه‌هایی مثل کیوی که نیاز به دمای خیلی خنک یخچال ندارند را باید در محیط‌های خشک، بدون رطوبت، دور از نور آفتاب و محیطی که هوا در آن جریان دارد نگهداری کرد تا گاز اتیلن بتواند جابه‌جا شده و تجمع آن در یک فضا سبب فساد میوه نشود.

روش نگه داری تخم مرغ
تخم مرغ را بلافاصله پس از خرید به یخچال منتقل كرده و تخم مرغ های بسته بندی شده را با بسته اصلی آن در یخچال نگهداری كنند. همچنین بهترین درجه حرارت نگهداری تخم مرغ در یخچال صفر تا 4 درجه سانتیگراد و رطوبت 85 درصد است همچنین گرمای بیش از حد باعث تسریع كاهش كیفیت تخم مرغ می شودكه این امر موجب مخلوط شدن زرده و سفیده تخم مرغ می شود.

تخم مرغ دارای روزنه های بسیاری در سطح پوسته خود است و از این طریق قادر است بوی سایر مواد غذایی را به خود جذب كند، بنابراین جهت جلوگیری از این امر بهتر است تخم مرغ ها را به صورت بسته بندی شده خریداری كرد وآنها را در یخچال نگهداری كرد. همچنین تخم مرغ تازه را می توان حدود 4 هفته در یخچال نگهداری كرد و بدین منظور تخم مرغ ها نیز باید مانند همه مواد غذایی تاریخ مصرف مناسبی داشته باشند.

تخم مرغ پخته را می توان یك هفته در یخچال نگهداری كرد و جهت نگهداری تخم مرغ باید قسمت پهن آن رو به بالا قرار گیرد، زیرا در غیر این صورت امكان مخلوط شدن زرده و سفیده وجود خواهد داشت. مواد غذایی حاوی تخم مرغ را حداكثر 4 روز می توان در یخچال نگهداری كرد و باید قبل از مصرف مجدد تا دمای 70 درجه سانتی گراد آن را حرارت داد.

روش نگه داری نان
برای جلوگیری از بیات شدن نان باید آن را در فریزر نگهداری کرد. قراردادن نان در یخچال اگرچه از کپک زدن سریع نان جلوگیری می کند، اما سبب تسریع در بیات شدن نان می شود. هرچه نان با کیفیت مطلوب‌تر تهیه شود، مدت زمان ماندگاری آن بیشتر می شود ضمن این که اندازه نان نیز در ماندگاری آن موثر است. همچنین نان به صورت خشک یکی از شیوه های مطلوبی است که در نگهداری طولانی مدت نان موثر است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.75096s, 18q