شیوع سرطان معده از سن 50 سالگی افزایش می یابد

۱۳۹۰/۰۷/۱۳ - ۱۲:۱۹ - کد خبر: 34383
سلامت نیوز: یک فوق تخصص گوارش گفت: شیوع سرطان معده از سن 50 سالگی به بعد افزایش می یابد لذا سالمندان بهتر است از نظر سرطان معده مورد بررسی قرار گیرند.

مهرداد حق‌ازلی در گفت‌وگو با فارس؛ اظهار داشت: در سنین سالمندی تغییراتی از نظر فیزلوژیک در بدن انسان رخ می‌دهد که ناشی از افزایش سن است و تغییراتی هم  بر اثر عوامل خطر دیگر مانند دیابت و فشار خون و اشکالات تغذیه‌ای ایجاد می‌شود.

وی افزود: همه افراد باید پس از سن 50 سالگی از نظر برخی بیماری‌ها مورد بررسی قرار گیرند حتی اگر هیچ علامتی هم نداشته باشند. در این زمینه بهتر است معاینات سالانه و شش‌ماهه را انجام دهند.

حق‌ازلی تصریح کرد: با افزایش سن تمام سرطان‌های دستگاه گوارش از جمله سرطان معده افزایش می‌یابد که شایع‌ترین سرطان کشور ما است که سن بروز آن در ایران از دیگر کشورها پایین‌تر است.

وی افزود: هر گونه علامت درد، نفخ، سوء هاضمه، کم‌خونی و استفراغ باید از نظر سرطان معده در سنین بالا مورد ازمایش قرار گیرد چرا که مراحل اولیه این بیماری بدون علامت است و چنانچه در این هنگام فرد درمان شود می‌تواند بهبودی خود را به دست آورد.

این فوق‌تخصص گوارش ادامه داد: اگر بیمار دچار علامت های سرطان مانند گیرکردن غذا در معده شود نشان می‌دهد که سرطان در مرحله پیشرفت قرار گیرد. لذا سالمندان حتما باید تحت نظر قرار گیرند.

وی اضافه کرد: علامت دیگر سرطان معده می‌تواند باکتری هلی‌کوباکتر که مسبب بیماری زخم‌معده است باشد و در صورتی که این باکتری درمان نشود می‌تواند سرطان معده را به دنبال داشته باشد.

حق‌ازلی با بیان اینکه با وجود پیشرفت‌های پزشکی میزان سرطان معده در کشور بالاست خاطر نشان کرد: درمان این عارضه بسته به نوع علامت آن جراحی، شیمی‌درمانی و دارودرمانی است.

وی گفت: این بیماری بعد از سن 35 سالگی آغاز می‌شود و از 50 تا 70 سالگی میزان آن افزایش می‌یابد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
8.85845s, 18q