تزریق بوتاکس در کوتاه مدت اثرگذار است

۱۳۹۰/۰۷/۱۶ - ۱۴:۳۵ - کد خبر: 34489
سلامت نیوز: صفایی جراح پلاستیک گفت: طول مدت تاثیر گذاری بوتاکس معمولا 3تا4 ماه بوده و زنان باردار و مادران شیرده باید از تزریق بوتاکس خودداری کنند.

فرامرز صفایی دارای بورد تخصصی جراحی پلاستیک در گفت‌وگو با برنا اظهار داشت: تزریق بوتاکس در محل اتصال اعصاب و عضلات مانع از آزاد شدن ناقل شیمیایی به نام استیل کولین از انتهای عصب می‌شود و در نتیجه مانع انقباض عضلات شده و از ایجاد چین و چروک جلوگیری می کند.

این جراح پلاستیک اظهار داشت: تزریق بوتاکس سبب درمان خطوط عرضی پیشانی، خط اخم بالای بینی، چین و چروک های اطراف چشم، چین و چروک روی بینی و بالا رفتن خفیف گوشه خارجی ابروها می شود. همچنین درمان چین و چروک عرضی و عمودی ناحیه گردن، چین و چروک لب فوقانی و گوشه های دهان نیز از موارد تزریق بوتاکس است.

صفایی تصریح کرد: افراد باردار، مادران شیرده و همچنین افرادی که آنتی بیوتیک‌هایی مانند جنتامایسین، استرپتومایسین و کانامایسین مصرف می کنند، نباید در این ایام بوتاکس تزریق کنند.

وی درباره روش تزریق بوتاکس گفت: زمان لازم برای تزریق بوتاکس حداکثر 10تا15 دقیقه است. برای تزریق بوتاکس نیاری به بی حسی نبوده، اما ممکن است 20تا30 دقیقه قبل از تزریق از پماد بی حسی کننده موضعی استفاده شود. تزریق بوتاکس با استفاده از سوزن‌های بسیار ظریف مانند سرنگ انسولین به عضلات خاص انجام می‌شود و با کمی درد همراه است.
 
صفایی ادامه داد: تعداد تزریق بسته به میزان چین و چروک بستگی دارد. به‌طور معمول در نواحی پیشانی 10تا16 تزریق، خط اخم 4تا6 تزریق و دور چشم 3 تزریق انجام می‌شود.

این جراح پلاستیک اظهار داشت: طول مدت تاثیر گذاری بوتاکس معمولا 3تا4 ماه است، اما به‌ندرت تا 6 الی 8 ماه نیز مشاهده شده است و خطوط به‌تدریج به حالت قبل از درمان بر می گردند، این در حالی است که بعد از چند بار تزریق، اثر بوتاکس بیشتر باقی می ماند و فواصل بین 2 تزریق طولانی تر می‌شود.
 
صفایی تصریح کرد: در صورتی که تزریق بوتاکس توسط پزشک با تجربه صورت گیرد، عوارض بسیار نادر است که شایعترین عارضه احتمالی کبودی موقت در محل تزریق و سردرد نادر بوده که طی 24تا48 ساعت از بین می رود.
 
وی خاطر نشان کرد: افتادگی پلک در 0/05 درصد یعنی از یک مورد در 200 تزریق ممکن است ایجاد شود، به طوری که احتمال این حالت در افرادی که ابروهای آن ها پایین بوده بیشتر است و این حالت موقتی بوده و به طور معمول طی 3 تا 6 هفته از بین می‌رود.

این جراح پلاستیک گفت: واکنش آلرژیک که افراد را بعد از تزریق بوتاکس تهدید می کند دارای علائمی چون مشکل در تنفس، بسته شدن گلو، تورم لب ها، تورم زبان و صورت، کهیر، اشکال در صحبت کردن و بلع، ضعف شدید و غیرعادی عضلانی، درد قفسه سینه یا نامنظمی ضربان قلب، عفونت چشم، زخمی شدن 2 بینی و سایر مشکلات چشمی است که در صورت مشاهده این علائم باید به پزشک معالج مراجعه کرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
متين
با سلام
من دختر ٢٥ ساله اى هستم كه لبخند زيبايي داشتم.١٥ روز بيش ناحيه ى بيشانى دور جشم و بينى را بتاكس كردم و الان طى روزهاى اخير، لبخندم بدمنظره و تا الان كه ١٥ روز كذشته، لبخندم بسيار زشت شده. لطفا راهنمايي كنيد اين مشكلى كه براى اطراف دهانم بيش آمده، تا جه مدت ماندكار است و آيا هيج درمان ضد بتاكسى وجود دارد؟
3.19159s, 19q