ارتباط رمزآلود سرطان سینه و آلودگی هوا

۱۳۹۰/۰۷/۱۶ - ۱۵:۵۳ - کد خبر: 34501
سلامت نیوز: آیا رابطه‌ای بین آلودگی‌ هوا و سرطان‌ سینه وجود دارد؟‌ یافته‌های موجود در این زمینه به قدری متناقض هستند كه پزشكان، بیماران و حتی هواداران محیط‌ زیست را به یك اندازه دچار سردرگمی كرده است.

تا آنجا كه دانسته‌های امروزی نشان می‌دهد مولفه‌های دخیل در ابتلا به سرطان‌سینه مواردی چون پیشینه فامیلی، جهش در ژن‌ها، وضعیت باروری،‌ تعداد فرزندان، زمان یائسگی و عادت‌های زندگی مثل كشیدن سیگار و مصرف مشروبات الكلی را در برمی‌گیرد.

محققان سرطان معتقدند در شكل‌گیری انواع سرطان و پیشرفت آن طیف وسیعی از مولفه‌ها ایفای نقش می‌‌كنند، اما آنچنان كه دكتر امبر گوث ، جراح و محقق سرطان در دانشكده پزشكی دانشگاه ایالتی نیویورك می‌گوید: وقتی پای تاثیر آلودگی ‌هوا در میان است كار سخت می‌شود چرا كه با وجود این همه مولفه‌ها، تعیین میزان نقش آنها در ابتلا به سرطان و سرعت پیشرفت آن سخت است.

خاستگاه این ایده كه استفاده از مواد شیمیایی در تولید محصولات كشاورزی و غذایی به عنوان یكی از پیامدهای زندگی مدرن بر احتمال ابتلا به سرطان‌سینه موثر است، به نتایج تحقیقات آزمایشگاهی بازمی‌گردد.

در شرایط آزمایشگاهی موش‌های متولدشده از موش‌های باردار قرار گرفته در معرض مواد شیمیایی مثل دیوكسین و بیسفونل در سطحی كه معمولا در محصولات مصرفی انسانی وجود دارد، به مراتب بیشتر از موش‌های متولدشده از مادرانی كه در معرض این مواد نبودند به سرطان‌سینه و سایر سرطان‌ها مبتلا شدند.

از آنجا كه امكان انجام آزمایشات انسانی وجود ندارد تعیین میزان تاثیرگذاری آلودگی هوا در ابتلا به سرطان بویژه سرطان‌سینه و غربالگری این مساله به تنهایی كار چندان آسانی نبوده و به‌مراتب دشوارتر از تعیین اثر مواد شیمیایی بر ابتلا به سرطان است. به عنوان شروع، محاسبه این كه یك نمونه انسانی مونث تا چه حد و برای چه مدت در معرض آلودگی‌ هوا بوده از این هم سخت‌تر است.

با این حال حتی در مورد تاثیر مواد شیمیایی هم اتفاق‌نظر وجود ندارد. جانت گری، استاد روان‌شناسی در كالج واسر در پوكسبی نیویورك كه رهبری تیم بررسی تاثیر هورمون‌ها بر رفتار نمونه‌های حیوانی را بر عهده دارد و اكنون تحقیقی در مورد مخاطرات مربوط به آلودگی‌ هوا و تاثیر آن بر سلامت زنان را رهبری می‌كند، می‌گوید: «با وجود همه شواهد
نمی‌توان در مورد تاثیر مولفه‌ای مشخص بر ابتلا به سرطان‌سینه با اطمینان سخن گفت».

آزمایش‌ها چه نشان می‌دهند؟

نتایج به دست آمده از یكی از بزرگ‌ترین آزمایشات گسترده صورت‌گرفته تا امروز كه از سوی گروهی از سازمان‌های غیردولتی ‌انجام شده، شگفت‌آور است. براساس آمارهای دولتی، حدفاصل سال‌های 1988 تا 1992 میلادی در منطقه نسائو در نیویورك نرخ اشاعه سرطان ‌سینه 137.8 مورد در 100 هزار نفر بود كه با سرانه كشوری 121 مورد در 100 هزار فاصله زیادی داشت.

در این بررسی آماری مشخص شد سرانه ابتلا در مناطق دارای آلودگی‌ بالای هوا بیشتر از سایر جاهاست یا مثلا زنانی كه در سنین بالا باردار می‌شوند بیش از مادران جوان در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه قرار دارند.

با این حال زنانی كه از سرطان سینه جان سالم به در می‌برند اعتقاد دارند آفت‌كش‌های مصرفی در بخش كشاورزی و مواد شیمیایی مورد استفاده در صنایع غذایی در ابتلای آنان موثر بوده است.

در یكی از آزمایش‌های دیگری كه در آمریكا انجام شده، محققان دانشگاه ایالتی كارولینای شمالی، دانشگاه نیویورك و چند موسسه دیگر 1508 زن نیویوركی را كه سرطان‌سینه آنان به تازگی تشخیص داده شده بود به همراه 1556 زن سالم از همان منطقه كه میانگین سنی مشابهی داشتند، تحت نظر گرفتند.

تصویر كلی كه از این آزمایشات به دست آمد این بود كه قرارگرفتن در معرض این مواد را نمی‌توان به طور قطع به افزایش احتمال ابتلا به سرطان‌ سینه ربط داد، اگرچه در برخی موارد امكان ترسیم نوعی ارتباط بین این دو وجود داشت.

به عنوان مثال وقتی زنان شركت‌كننده در این تحقیق با توجه به میزان مواد شیمیایی كه DNA سلول‌های خونی آنان را احاطه كرده بود به دسته‌های 5 نفره تقسیم شدند پژوهشگران متوجه شدند 82 درصد زنان مبتلا به سرطان ‌سینه سطح بالاتری از این مواد شیمیایی را در خون خود داشتند.

این به آن معنا بود كه قرارداشتن در معرض این مواد شیمیایی ممكن است خطر ابتلا به سرطان‌سینه را افزایش دهد، هرچند باز هم نمی‌توان به طور قطع این مساله را عامل اصلی ابتلا قلمداد كرد.

یك تحقیق دیگر و ناكامی مشابه

در تحقیقی دیگر كه پراكندگی جغرافیایی اسكان 105 زن مبتلا به سرطان سینه را مورد بررسی قرار داده، احتمال ابتلا در مناطق با حجم بالای ارگانوكلرین‌ها در هوا 3 برابر آنانی بود كه در مناطق با حجم پایین این مواد زندگی می‌كردند.

به همین سیاق گسترش سرطان ‌سینه در زنان ساكن مناطق مركزی لس‌آنجلس در قیاس با همتایان‌شان در مناطق حومه‌ای به مراتب بیشتر بود. براساس اطلاعات به‌دست‌آمده در برنامه غربالگری و ثبت سرطان ایالت كالیفرنیا، برنامه‌ای دولتی كه در این ایالت اجرا شد میزان ابتلا به سرطان‌سینه در مناطق شهری به مراتب بیشتر از مناطق روستایی و حتی حومه شهرهاست.

یك نكته جالب دیگر هم در این برنامه مشخص شد. هر دو جامعه هدف در این آزمایش در زمره اقشار مرفه اجتماع بودند. این مساله با یافته‌های قبلی كه نشان می‌دهد زنان متمول بیش از زنان اقشار كم‌‌درآمد در معرض ابتلا به سرطان قرار دارند، همخوانی دارد.

ناكامی این تحقیق و پژوهش‌های مشابه در اثبات وجود رابطه‌ای مستقیم و قابل اثبات بین آلودگی‌ هوا با سرطان‌سینه باعث شده است دانشمندان حاضر به گنجاندن این مولفه در بین عوامل اثبات‌شده دخیل در ابتلا به این بیماری نباشند، با این حال تحقیقات در این زمینه متوقف نشده است.

موسسه ملی سرطان و موسسه بهداشت محیط آمریكا در حال انجام پروژه‌ای مشترك برای بررسی تاثیر عوامل شیمیایی موجود در هوا بر ابتلا به سرطان‌سینه و سایر سرطان‌ها هستند.در این بین، متخصصان سرطان اعتقاد دارند زنان باید در هر حال برای كاهش احتمال ابتلا به سرطان‌سینه باید هر روز ورزش كنند و عاداتی مثل كشیدن سیگار را كنار بگذارند.

منبع: جام جم آنلاین
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.2731s, 18q