فاصله چشم دانش‌آموزان با تخته كلاس حداقل تا 3 متر باشد

۱۳۹۰/۰۷/۱۷ - ۱۲:۳۴ - کد خبر: 34562
سلامت نیوز: عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی جندی‌شاپور اهواز گفت: منبع نور در كلاس‌های درس باید در زاویه‌ای قرار گیرد كه سطح كتاب و دفتر دانش‌آموزان را كاملا روشن كند.

دكتر محمود رضا پناهی‌ بزاز در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار كرد: فاصله تخته كلاس درس تا چشم دانش‌آموزان باید حداقل 2 تا 3 متر و حداكثر 8 تا 10 متر باشد و مكان قرارگیری تخته و نیمكت‌ها هم باید به‌ گونه‌ای باشد كه همه دانش‌آموزان نسبت به مطالبی كه بر روی تخته كلاس نوشته می‌شود دید كافی داشته باشند.

وی با بیان این ‌كه تخته ‌سیاه و تخته "وایت‌ برد" تفاوتی با هم ندارند، افزود: لازم است به این نكته توجه شود كه رنگ گچ و یا ماژیك باید مخالف رنگ زمینه تخته كلاس باشد تا دانش‌آموزان بتوانند مطالب نوشته شده بر روی تخته كلاس را به راحتی بخوانند. اندازه كلمات هم باید به اندازه‌ای باشد كه دانش‌آموزان میز آخر كلاس بتوانند به راحتی آن‌ها را تشخیص بدهند.

پناهی ‌بزاز تصریح كرد: معمولا درصد اندكی از دانش‌آموزان به اختلال كوررنگی مبتلا هستند و ممكن است استفاده از رنگ‌هایی مانند سبز یا قرمز، آن‌ها را اذیت كند به همین دلیل بهتر است از این رنگ‌ها برای نوشتن مطالب بر روی تخته كلاس استفاده نشود.

این چشم‌ پزشك خاطرنشان كرد: فاصله چشم دانش‌آموز تا سطح نیمكت هم باید 35 تا 40 سانتی‌متر باشد. برخی دانش‌آموزان كه دارای قدی كوتاه هستند در فاصله كمتری نسبت به سطح نیمكت قرار می‌گیرند و برای مطالعه مطالب با مشكل مواجه می‌شوند.

وی با تاكید بر لزوم تامین نور كلاس، گفت: كلاس درس باید روشن باشد. منبع نور هم باید در زاویه‌ای قرار گیرد كه سطح كتاب و دفتر دانش‌آموزان را كاملا روشن كند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.09043s, 18q