موارد انتقال محلی مالاریا در کشور به کمتر از هزار مورد رسید

۱۳۹۰/۰۷/۱۷ - ۱۶:۲۷ - کد خبر: 34582
سلامت نیوز: رئیس اداره مالاریای وزارت بهداشت گفت: برای اولین بار طی 80 سال گذشته، موارد انتقال محلی مالاریا در کشور به کمتر از هزار مورد رسید.

دکتر احمد رئیسی رئیس اداره مالاریا وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی در سفر به زاهدان و در حاشیه کارگاه کشوری مالاریا ضمن اعلام این خبر گفت: افزایش سطح آگاهی خانواده ها در خصوص نحوه انتقال بیماری ، توزیع اقلامی مانند پشه بند در سطح وسیع ، بهبود پوشش گسترش شبکه های بهداشت و درمان و دسترسی آسان به خدمات بهداشتی اولیه از جمله علل مهم کاهش موارد ابتلاء و انتقال بیماری است .

وی با بیان اینکه تشخیص و درمان به موقع حق همه است ادامه داد : در سال 1368،یک سوم موارد ابتلاء به مالاریا در کل کشور معادل 25 هزار نفر مبتلا مربوط به استان سیستان و بلوچستان بود در حالیکه هم اکنون این تعداد به 2 هزار نفر کاهش یافته است و همچنان روند نزولی خود را طی می کند .

براساس این گزارش، دکتر سید مهدی طباطبائی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان نیز با اشاره به اقدامات کارشناسان بهداشتی در استان در راستای کاهش موارد ابتلاء به بیماری اذعان کرد : با توجه به شرایط خاص آب و هوایی و وجود امکان ابتلاء به این بیماری در هر 4 فصل سال در استان ، اقدامات بیماریابی به صورت فعال و ماهیانه در حال انجام است .

وی تصریح کرد: کانون های پاک از مالاریا در دو سال گذشته از 3 هزار و 609 مورد به 3 هزار و 900 مورد افزایش پیدا کرده و این بسیار جای خوشحالی و امیدواری است .

گفتنی است : بیماری مالاریا یک بیماری انگلی است که از طریق پشه آنوفل از فرد سالم منتقل می شود ، تب و لرز ، تعریق شبانه از علائم بارز ابتلاء فرد به مالاریا است .
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.47868s, 18q