روزانه از 8 پزشک شکایت می‌شود/ 5 هزار پزشک محکوم به قصور پزشکی

۱۳۹۰/۰۷/۱۹ - ۱۱:۴۳ - کد خبر: 34734
سلامت نیوز: رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور اعلام کرد: در چهار سال گذشته 11 هزار و 138 مورد شکایت قصور پزشکی در پزشکی قانونی ثبت شده است که از این پرونده ها، پنج هزار و 91 مورد یعنی 45.7 درصد به محکومیت پزشک منجر شده است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، احمد شجاعی در سمینار ضمان و مسئولیت پزشکی با اشاره به آمارهای قصور پزشکی و محکومین این پرونده ها در 5 سال گذشته اظهار داشت: جمعا 11 هزار و 138 مورد شکایت قصور پزشکی از سال 1385 تا سال 1389 در پزشکی قانونی ثبت شده است که از این پرونده ها، پنج هزار و 91 مورد یعنی 45.7 درصد به محکومیت پزشک منجر شده است.

رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور در تشریح آمار پنج ساله شکایات قصور پزشکی دراین سازمان گفت: در سال 1385 میزان پرونده های شکایت یکهزار و 854 مورد بود در حالی که این تعداد در سال 1389 به عدد دو هزار و 925 پرونده رسید که متوسط رشد سالیانه پرونده های قصور پزشکی در پنج سال گذشته 12.1 درصد بوده است.

این مسوول سازمان پزشکی قانونی با اشاره برخی موارد شکایتهای قصور پزشکی گفت: در بسیاری موارد، دیده شده است که علی رغم ارایه خدمات بسیار خوب تخصصی به بیمار به دلیل عدم ارتباط خوب و مستمر پزشک و کادر درمانی، بیمار احساس می کند که خدمات ارایه شده مطلوب نبوده و با نارضایتی از خدمات درمانی، دست به شکایت می زند.

شجاعی افزود: عکس این اتفاق هم دیده می شود، به این معنی که شاید خدمات ارایه شده به بیمار، از نظر تخصصی زیاد مطلوب نباشد، اما به دلیل ارتباط خوبی که بین بیمار و پزشک و کادر درمانی به وجود می آید حسن اعتماد شکل گرفته و در برخی موارد حتی بروز قصور پزشکی، بیمار دست به شکایت نزند و کوتاهی تیم درمانی را نادیده بگیرد.

رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور با یادآوری آموزش های مدون برای جامعه پزشکی گفت: رعایت اخلاق حرفه ای و اخلاق پزشکی و ارتباط مستمر پزشک و کادر درمانی با بیمار در تمامی مراحل درمان را در کاهش شکایت های قصور پزشکی موثر است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.52887s, 18q