کمک مرد به همسر در خانه مهمترین راه‌ پیشگیری از افسردگی زنان است

۱۳۹۰/۰۷/۲۳ - ۱۰:۲۱ - کد خبر: 34867
سلامت نیوز: دبیر انجمن روانپزشکان ایران گفت: 20 تا 35 سالگی شایعترین سن ابتلا به افسردگی در زنان است که تنظیم خواب، تغذیه مناسب و کمک مرد به همسر در خانه از مهمترین راه‌های پیشگیری از ابتلا به این بیماری محسوب می شود.

پرویز مظاهری در گفت‌وگو با فارس، اظهار داشت: اختلالات روانپزشکی در زنان آمار بیشتری نسبت به مردم دارد چرا که زنان علاوه بر وظایف خود همان بارداری، بچه‌داری و خانه‌‌داری است به انجام فعالیت‌های اجتماعی نیز می‌پردازند لذا تحت فشارهای بیشتری قرار می‌گیرند.

وی افزود: ‌در اغلب اختلالات روانپزشکی آمار ابتلا در زنان بیشتر است و از بین اختلالات روانی، افسردگی به چند صورت یک‌قطبی، دو قطبی و کج خلقی در بین زنان بیشتر دیده می‌شود.

مظاهری تصریح کرد: عدم احساس لذت از زندگی، اختلال خواب و بی‌اشتهایی که گاهی اوقات ممکن است به صورت پرخوابی و پراشتهایی دیده شود، گریه کردن، عصبانیت و ناامیدی از مهمترین علائم افسردگی هستند که زنان از اینکه فعالیت‌های روزمره طبق میل آنها نیست رنج می‌برند.

وی با بیان اینکه علامت دیگر ابتلا به افسردگی اضطراب است یادآور شد: برای پیشگیری از افسردگی زنان توصیه می‌شود مردان و فرزندان در خانه قدر همسر و مادر خود را بدانند با یک تشکر و قدردانی و توجه ساده و به خصوص کمک مرد در خانه می‌توان فشار را از روی دوش زن خانه کمتر کرد.

مظاهری یادآور شد: در صورت مشاهده این علائم بهتر است افراد به روانپزشک مراجعه کنند و اجازه ندهند این اختلال کهنه شود. همچنین خانواده‌درمانی، دارودرمانی و روان‌درمانی از مواردی است که راه‌های درمان این بیماری را تشکیل می‌دهند.

دبیر انجمن روانپزشکان ایران گفت: تنظیم خواب، شرکت در مهمانی‌ها، ورزش و تغذیه صحیح از مهم‌ترین راه‌های پیشگیری از این عارضه است.

وی اضافه کرد: انسانها برای اینکه افسرده نشوند باید زندگی خود را عوض کنند و سعی کنند به جای اینکه دیگران را با خودشان تطبیق دهند خود را با شرایط محیط منطبق کنند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.4197s, 18q