مصرف مداوم میان وعده‌های نامناسب منجر به بروز سوء تغذیه می‌شود

۱۳۹۰/۰۷/۲۳ - ۱۱:۴۴ - کد خبر: 34900
سلامت نیوز: یك كارشناس تغذیه گفت: میان وعده‌های نامناسب به مواد غذایی اطلاق می‌شود كه حاوی انرژی بالا و مواد مغذی پایینی از جمله ویتامین‌ها، املاح و پروتئین‌ها است. بنابراین مصرف مداوم آنها در سنین نوجوانی و جوانی منجر به سوء تغذیه می‌شود.

یوسف نقیایی در گفت‌وگو با ایسنا، میان وعده‌ها را به دو دسته مناسب و نامناسب تقسیم كرد و اظهار داشت: پفك، چیپس و آبمیوه‌های صنعتی از جمله مهمترین میان وعده‌های نامناسب هستند كه در مقابل آنها میان وعده‌هایی مناسب و سالم است كه نه تنها منجر به سوء تغذیه نمی‌شوند بلكه مصرف آن موجب ارتقای سطح سلامت كودكان و نوجوانان می‌شود.

وی ادامه داد: همانگونه كه از نام میان وعده‌ها برمی‌آید، بهترین زمان مصرف برای آنها بین وعده‌های غذای اصلی و با فاصله از آنها است چرا كه با وجود سالم بودن این گونه مواد نباید جایگزین غذای اصلی شوند.

وی از جمله میان وعده‌های مناسب را انواع خشكبار، آجیل بی‌نمك یا كم نمك، مغزها و ساندویچ‌های خانگی نام برد.

این كارشناس تغذیه اضافه كرد: معمولا این گونه مواد بخصوص آجیل‌ها و مغزها حاوی عناصر بسیار ضروری آهن و روی هستند كه می‌تواند در افزایش ضریب هوشی و یادگیری دانش‌آموزان تاثیرات مثبتی داشته باشد.

وی خاطرنشان كرد: نكته قابل توجه در میزان انرژی موجود در این میان وعده‌هاست چرا كه در صورت زیاده وری در مصرف منجر به اضافه وزن و یا چاقی در دانش آموزانی كه زمینه مساعدی در این موارد داشته باشند می‌شود.

نقیایی گفت: میوه‌ها نیز به طرق مختلف مانند میوه‌های خام، برگه‌های میوه یا میوه‌های خشك شده و یا آبمیوه‌های طبیعی می‌تواند جزء میان وعده‌های مناسب باشند كه علاوه بر تامین املاح و ویتامین مورد نیاز مقدار قابل توجهی فیبر به بدن دانش‌آموز می‌رساند ولی اولویت با مصرف میوه‌های تازه است.


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.66285s, 18q