بسیاری از مراکز دندانپزشکی به خصوص خیریه ها از مواد دندانپزشکی چینی غیراستاندارد استفاده می کنند

۱۳۹۰/۰۷/۲۴ - ۱۲:۲۶ - کد خبر: 35041
بسیاری از مراکز دندانپزشکی به خصوص خیریه ها از مواد دندانپزشکی چینی غیراستاندارد استفاده می کنند
سلامت نیوز :مدیر  نمایشگاه سومین کنگره کشوری انجمن دندانپزشکی ایران (شعبه فارس) با انتقاد از گرانی مواد و تجهیزات دندانپزشکی در کشور گفت: گرانی این مواد و تجهیزات سبب شده، بسیاری از مراکز دولتی و خیریه ارایه دهنده خدمات دندانپزشکی ارزان قیمت و برخی از دندانپزشكان از مواد و تجهیزات غیراستاندارد دندانپزشکی استفاده کنند.
 دکتر امیر رضا عزمی که در آستانه برپایی "سومین کنگره کشوری انجمن دندانپزشکی ایران (شعبه فارس)" که روز چهارشنبه 27 مهر ماه در شیراز برپا می شود، سخن می گفت با اعلام این خبر افزود: از سال گذشته تاکنون قیمت مواد دندانپزشکی از قبیل آمالگام (ماده ای که برای پرکردن دندان مورد استفاده قرار می گیرد) و کامپوزیت(مواد سفید) دو برابر افزایش یافته است. این در حالیست که وزارت بهداشت به دندانپزشکان اجازه افزایش تعرفه را نداده و این امر دندانپزشکان را به سمت استفاده از مواد ارزان قیمت و بی کیفیت  سوق می دهد.
وی با اشاره به اینکه زیان کاربرد این گونه مواد در دراز مدت گریبانگیر جامعه و به ویژه افراد بی بضاعت را خواهد گرفت، تصریح کرد: مراحل ثبت شرکت، چک کردن استاندارد مواد وارداتی و ترخیص کالاهای دندانپزشکی از گمرک به دلیل سیستم بوروکراسی دولتی، بسیار طولانی بوده و همین مساله موجب می شود، وارد کنندگانی که قصد ورود کالای استاندارد از مجاری قانونی را دارند، بهای اتلاف زمان و خواب سرمایه خود را روی محصول نهایی بکشند و  هم اینك آثار و پیامد های  این مساله در قالب دو برابر شدن بهای کالاهای دندانپزشكی طی یک سال اخیر ظهور یافته است.
 دکتر عزمی با ابراز تاسف از باز بودن مجاری قاچاق کالاهای دندانپزشکی از مرزهای غربی و شرقی کشور تصریح کرد: طی چند سال اخیر ورود کالاهای بی کیفیت چینی به کشور، سبب شده وارد کنندگان رسمی کالاها و تجهیزات پزشکی که تمایل دارند، اجناس مرغوب را از مجاری قانونی وارد کشور کنند، به دلیل نوسانات قیمت ارز، حمایت نکردن دولت و سیستم بانکی کشور و بروکراسی اعمال شده، قادر به رقابت نباشند.
 وی یادآور شد: طی روزهای برپایی این کنگره قرار است، موارد فوق با حضور مسئولان وزارت بهداشت، بحث و بررسی شود.
 مدیر نمایشگاه سومین کنگره کشوری انجمن دندانپزشکی ایران (شعبه فارس) ادامه داد: بر اساس مصوبه وزارت بهداشت، کلیه مواد و تجهیزات دندانپزشکی تنها در صورت داشتن نشان هولوگرام قادر به شرکت در نمایشگاه های مواد و تجهیزات دندانپزشکی خواهند بود و در نمایشگاهی که همزمان با این کنگره برپا می شود، پنج نماینده از وزارت بهداشت برای بررسی اصالت مواد و تجهیزات دندانپزشکی عرضه شده در این نمایشگاه حضور خواهند داشت.
 گفتنی است، سومین کنگره کشوری انجمن دندانپزشکی ایران (شعبه فارس) با شعار "دندانپزشکی و بهبود کیفیت زندگی" 27 تا 29 مهر ماه امسال در هتل همای شیراز برپا می شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.83338s, 18q