10 درصد ایدزی‌های جامعه زن هستند/ راه‌اندازی 20 مركز ویژه زنان آسیب‌پذیر

۱۳۹۰/۰۷/۲۴ - ۱۳:۲۲ - کد خبر: 35056
سلامت نیوز: رییس اداره ایدز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی گفت: تا كنون 18 مركز ویژه زنان آسیب پذیر در كشور راه اندازی شده است كه شمار این مراكز تا پایان امسال به 20 مركز افزایش می یابد. 

به گزارش سلامت نیوز به نقل از برنا، عباس صداقت رییس اداره ایدز وزارت بهداشت اظهار داشت:‌ همه پرسنل این مراكز را زنان تشكیل می‌دهند و سال آینده همه استان‌های كشور به این مراكز مجهز خواهند شد. همچنین در این مراكز خدمت مشاوره، پیشگیری، كاهش آسیب، ارزیابی و درمان بیماری‌های آمیزشی و آزمایش ایدز ارایه می‌شود.
 
صداقت ادامه داد: در اجرای این برنامه راه‌های پیشگیری از انتقال ویروس ایدز از مادران به جنین و در دوران شیردهی انجام می‌شود و همه خدمات آن و تامین شیر خشك نوزادان رایگان است.
 
رییس اداره ایدز وزارت بهداشت با تاكید براین كه 90 درصد مبتلایان به ایدز را مردان و 10 درصد آنان را زنان تشكیل می‌دهند، تصریح كرد: بیماری ایدز در دهه‌های 70 و 80 در بین مصرف كنندگان مواد مخدر تزریقی شایع بود كه این رشد تا حدودی كنترل شده است.

وی در ادامه بااشاره به این كه ضریب انتقال ویروس بیماری‌های آمیزشی در زنان دو تا سه برابر بیش از مردان است، گفت:‌ بیشتر همسران مصرف كنندگان مواد مخدر، زنان معتاد و زنان دارای رفتارهای پر خطر جنسی به این مراكز مراجعه می‌كنند و از طریق گروه‌های همسان مخاطبان بیشتر شناسایی می‌شوند.

رییس اداره ایدز وزارت بهداشت برنامه مراقبت در منزل را از دیگر برنامه‌های این اداره عنوان كرد و افزود: برنامه راه اندازی مراكز ویژه زنان آسیب پذیر به عنوان برنامه الگو در منطقه شمال آفریقا و مدیترانه شرقی مطرح شده است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.36873s, 18q