تقویت عضلات کمروقدم زدن درجلوگیری ازكمردرد موثرند

۱۳۹۰/۰۷/۲۴ - ۱۴:۰۳ - کد خبر: 35073
سلامت نیوز: عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، پشت میزنشینی و بی‌تحرکی را از عوامل موثر در بروز سیاتیک عنوان کرد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، دکتر محمد رضا احصائی، دردهایی را که در ناحیه کمر وجود دارد، نشانه‌ای از بیماری سیاتیک عنوان کرد و افزود: بیشتر افرادی که دیسک کمر دارند، دچار سیاتیک نیز می‌شوند و در واقع هر گونه فشار بر روی این عصب می‌تواند موجب ایجاد درد در تمام طول عصب شود.

دانشیار گروه جراحی اعصاب دانشگاه علوم پزشکی مشهد، افزاش سن، ضربه‌های شدید، آرتریت، فشار به کمر، افزایش وزن، حمل بارهای سنگین و دیابت را از دیگر عوامل بروز دردهای سیاتیکی برشمرد و اظهار داشت: این بیماری در مراحل اولیه با درد کشنده‌ای در نواحی کمر، پشت ران، ساق پا و مچ و در مراحل پیشرفته با خواب رفتگی و بی حسی در مچ پا بروز می‌کند.

این جراح مغز و اعصاب با اشاره به این که مراجعه به هنگام به پزشکان متخصص بهترین راه برای پیشگیری از گسترش بیماری است، خاطرنشان کرد: این بیماری در صورت بروز با روش‌های فیزیوتراپی، تجویز داروهای مسکن و در مراحل پیشرفته با جراحی قابل درمان است.

احصائی ادامه داد: درصد ابتلا به دردهای سیاتیک در مردان بیش از زنان است اما در زنانی که دچار ضعف عضلانی، فعالیت کم، وضع حمل‌های متعدد و اضافه وزن هستند بیشتر از همنوعان خود به این عارضه مبتلا می‌شوند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، کاهش و رساندن وزن به حالت تعادل، انجام ورزش‌های مناسب و تقویت عضلات کمر، تغییر حالت بدن از نشسته به ایستاده و قدم زدن هر ساعت یک بار در افراد پشت میزنشین، خوابیدن بر روی یک تشک سفت، اشیای سنگین را به سرعت و سریع بلند نکردن و خودداری از چرخاندن بدن در زمان حمل بار را از جمله راهکارهای مناسب برای پیشگیری از بروز دردهای کمر و سیاتیک برشمرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.21507s, 18q