تغذیه با شیرخشک احتمال ابتلا به دیابت نوع یک کودکان را افزایش می دهد

۱۳۹۰/۰۷/۲۵ - ۱۱:۳۳ - کد خبر: 35132
سلامت نیوز: یک فوق‌تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی کودکان گفت: تغذیه با شیرخشک سبب افزایش ابتلا به دیابت نوع یک کودکان می‌شود.

ایرج محمدزاده در گفت‌وگو با فارس  شیر مادر را از طریق مکانیسم‌های مختلفی مانند راه مستقیم ضد میکروبی، تنظیم سیستم ایمنی نوزاد و شیرخوار و اثرات ضد التهابی برای مقاومت شیرخوار، در برابر عوامل مهاجم و بیماری‌ها مفید دانست و گفت: عوامل ایمنی موجود در آغوز و شیر مادر شامل ترکیبات محلول مانند ایمونوگلوبولین‌ها، لیزوزوم و سایر مواد تنظیم کننده سیستم ایمنی و عوامل سلولی مانند ماکروفاژها و لنفوسیت‌ها هستند.

وی با اشاره به وجود عوامل ضد عفونت در شیر مادر افزود: شیر مادر یک سیستم ایمنی کامل را تشکیل می‌دهد که کودک را در مقابل بسیاری از عفونت‌های میکروبی، ویروسی، انگلی و قارچی محافظت می‌کند و این عوامل در سایر شیرها وجود ندارد یا غیرفعال است.

این فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی کودکان با بیان اینکه بالا بودن غلظت ایمونوگلوبولین iga در آغوز، در پیشگیری از عفونت‌ها با اهمیت است، گفت: ایمنوگلوبولین آ با جلوگیری از ورود باکتری‌ها و ویروس‌ها به بافت روده سبب جلوگیری از اسهال و نیز عفونت‌های تنفسی و آلرژی شده و نوزاد را در مقابل عفونت‌ها محافظت می‌کند.

وی با تأکید بر نقش مؤثر شیر مادر در نوزادان بیمار یا نارس، اظهار داشت: شیر مادر محتوی موادی نظیر مواد آنتی اکسیدان، اسید اوریک، آلفاتوکوفرول و بتاکاروتن است که خاصیت ضد التهابی داشته و برای این نوزادان حائز اهمیت است؛ همین امر منجر به کاهش بروز بعضی از بیماری‌های روده‌ای خطرناک حتی با دریافت مقدار جزئی شیر مادر می‌شود و غیر ممکن است که بتوان این خواص ایمنی بخش را به صورت مصنوعی در شیرخشک ایجاد کرد.

محمدزاده با اشاره به شیر مادر به عنوان غذای مطلوب و نوشیدنی مفید برای کودک بیمار و نارس و اثرات ایمنی‌بخش و آرام‌بخش برای کودک و مادر، بیان داشت: مخاط روده شیرخواران در اوایل زندگی نسبت به عوامل آلرژی‌زا نفوذپذیر است.
 
وی گفت: میزان شیوع حساسیت و آلرژی به پروتئین‌های شیر گاو که در شیرخشک وجود دارد، در جوامع مختلف متفاوت است ولی به طور متوسط می‌توان گفت که حساسیت در حدود 7 درصد شیرخواران وجود دارد و اگر در خانواده‌ای سابقه انواع آلرژی وجود دارد، این عدد بیشتر می‌شود.

عضو مرکز تحقیقات بیماری‌های غیرواگیر کودکان گفت: بیماری دیابت نوع یک و لنفوم که نوعی سرطان سیستم ایمنی است و کولون یا بیماری التهابی روده در سنین بالاتر در کودکانی که شیر مادر خورده‌اند، کمتر دیده می‌شود که به علت وجود موادی در شیر مادر است که اثر طولانی در تکامل سیستم ایمنی دارند.

وی یکی از علل افزایش دیابت نوع یک در افرادی که با شیرخشک تغذیه کرده‌اند را تشابه آنتی ژن آلبومین گاوی شیرخشک با پروتئینی در سطح پانکراس افراد که در نهایت سبب تخریب سلول‌های پانکراس و ایجاد دیابت نوع یک می‌شود، دانست و توصیه کرد که مادران تا حد امکان شیرخوارشان را با شیر خود تغذیه کنند.


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.49472s, 19q