کمر درد دومین علت شایع مراجعه به پزشک

۱۳۹۰/۰۷/۲۶ - ۱۳:۰۳ - کد خبر: 35259
سلامت نیوز: عضو مرکز تحقیقات ارتوپدی، از کمر درد به عنوان دومین علت شایع مراجعه به مراکز درمانی نام برد افزود: هر فرد ممکن است در طول سال 4 الی 5 بار به این عارضه مبتلا شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، دکتر فرزاد امیدی کاشانی با اشاره به اینکه کمر درد دومین علت شایع مراجعه به کلینیکهای درمانی به شمار می رود و هر فرد در سال ممکن است 4 الی 5 بار به این عارضه مبتلا شود، اظهار داشت: بیشتر کمردردها با انجام روشهای مراقبتی و درمانی ساده بهبود می یابد و نیازی به عملهای جراحی و درمانهای تخصصی نیست.

وی، شایعترین نوع کمردرد را ناشی از کشیدگی عضلانی اعلام کرد و گفت: این درد ممکن است به طور ناگهانی و یا با یک حرکت بدون وجود گزگز یا مور مور در ناحیه تحتانی در کمر ایجاد شود.

کاشانی با اشاره به اینکه این نوع درد کمر زمینه ساز دیسک کمر نیست و با مصرف داروهای ضد التهاب در مدت دو تا سه هفته بهبود می یابد، خاطر نشان کرد: دراین نوع کمر درد نیازی به استراحت مطلق نیست و بیمار با انجام فعالیت های سبک روز مره می تواند زودتر به سلامتی باز گردد.

عضو هیئت علمی دانشگاه، بروز فتق دیسک بین مهره ای (سیاتیک) را از دیگر انواع کمر درد اعلام کرد و گفت: در این نوع از کمردرد،  بیمار با علائم گزگز یا مور مور شدن در اندام تحتانی، ضعف عضلانی و درد در ناحیه پا روبروست که 80 تا 90 درصد این بیماران نیز با مصرف دارو، استراحت و فیزیوتراپی بهبود یافته و نیازی به انجام عمل جراحی ندارند.

کاشانی با اشاره به اینکه پزشکان با توجه به علائم بالینی می توانند به نوع کمر درد بیمار پی ببرند و تنها در زمانهایی که نیاز به عملهای جراحی است از روشهای تشخیصی از جمله MRI  و یا سی تی اسکن استفاده می شود، خاطر نشان کرد: در 10 تا 15 درصد موارد بیماران مبتلا به فتق دیسک بین مهره ای شدید و بروز  اختلال در زندگی و گاهی در دفع ادرار و مدفوع نیاز به عمل های جراحی است.

وی بروز تصادفات، وجود تومور در ناحیه کمر و بیماریهای التهابی را از دیگر عوامل ایجاد کمردرد و انجام عملهای جراحی در این بیماران برشمرد.

عضو مرکز تحقیقات ارتوپدی، برداشتن نادرست اجسام و استفاده از کمر به جای زانو، بلندی قد، چاقی، شغلهای سنگین، ‌حمل بار، عوامل ژنتیک و ورزش نکردن را از عوامل مهم بروز کمردرد برشمرد و افزود: با انجام روشهای مناسب و منظم، توجه به نوع تغذیه ، کاهش وزن به ویژه چاقی شکمی می توان از بروز این بیماری به میزان زیادی پیشگیری کرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.05525s, 18q