شاخص سلامت دندان در کشور طی 15 سال اخیرافزایش محسوسی نداشته است

۱۳۹۰/۰۷/۲۷ - ۱۷:۰۸ - کد خبر: 35372
سلامت نیوز: سومین کنگره کشوری انجمن دندانپزشکی ایران( شعبه فارس) با شعار دندانپزشکی و بهبود کیفیت زندگی با حضور مسئولان وزارت بهداشت و جامعه دندانپزشکی کشور صبح روز چهارشنبه 27 مهر ماه در هتل همای شیراز آغاز به کار کرد.

رییس شورای تخصصی دندانپزشکی کشور گفت: با وجود افزایش تعداد دندانپزشکان و نیز افزایش تعداد دانشکده های دندانپزشکی در کشور  شاخص DMF ( شاخص سلامت دندان در کشور) طی 15 سال اخیر از افزایش محسوسی برخوردار نبوده است.

دکتر اکبر فاضل صبح روز چهارشنبه در آیین گشایش سومین کنگره کشوری انجمن دندانپزشکی ایران( شعبه فارس) با اعلام این خبر گفت: بی توجهی به امر سلامت دهان و دندان سبب شده که شاخص DMF که شامل تعداد دندان های کشیده شده، پرکرده و دارای پوسیدگی است از 98/1 به 8/1 برسد. این درحالیست که در بسیاری از کشور ها که سلامت دهان و دندان را در اولویت برنامه های سلامت خود قرار داده اند، این شاخص به صفر رسیده است.

وی از سرمایه گذاری نکردن دولت، بی توجهی به بحث پیشگیری در نظام سلامت، درمان محور بودن بیمه ها به جای سلامت محور بودن و بی توجهی دندانپزشکان به امر آموزش های بهداشتی به عنوان عوامل موثر برای کاهش نیافتن شاخص DMF نام برد.

دکتر حمیدرضا پاکشیر رییس این کنگره نیز با انتقاد از بی توجهی به امر سلامت دهان و دندان در نظام بهداشتی کشور گفت:  دندانپزشکی بعد از خدمات بستری و دارویی، بیشترین هزینه های مربوط به درمان را به خود اختصاص می دهد.

وی ادامه داد: 15 درصد از کل هزینه های سلامت در کشور صرف هزینه های درمانی دندانپزشکی می شود.  

دکتر پاکشیر افزود:  بیش از 90 درصد هزینه های درمانی دندانپزشکی از جیب مردم خرج می شود و دولت و بیمه ها در این زمینه هیچ اقدامی را انجام نمی دهند و تنها کمتر از دو درصد هزینه های دندانپزشکی از سوی بیمه ها پرداخت می شود.

وی با انتقاد از بی توجهی متولیان امر سلامت به مساله سلامت دهان و دندان اظهار داشت: متولیان سلامت کشور به مسایل دهان و دندان آشنایی ندارند و در چنین فضایی نمی توان انتظار بهبود شاخص های دندان را داشت.

رییس سومین کنگره کشوری انجمن دندانپزشکی ایران گفت: با توجه به اینکه منشا بسیاری از بیماری های قلبی- عروقی، تنفسی، دیابت، زایمان های زودرس، مسایل روانی و... رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان است، ضرورت تغییر در نظام آموزشی و تربیت دندانپزشک در کشور احساس می شود. به عبارتی می بایست، افراد ابتدا پزشک شده و دندانپزشکی را به عنوان یک رشته تخصصی در مقاطع بعدی دنبال کنند.

 لازم به ذکر است، همزمان با برپایی سومین کنگره کشوری انجمن دندانپزشکی ایران، نمایشگاه بزرگ مواد و تجهیزات دندانپزشکی نیز گشایش یافت.

در این نمایشگاه برای نخستین بار از ژل حاوی پروتئین کلاژنی و پروتئین رشدی که برای نخستین بار در ایران و منطقه به تولید رسیده است، رونمایی شد.

این کنگره تا روز جمعه 29 مهرماه به کار خود ادامه می دهد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.03151s, 18q