قاچاقچی دارو، حكم محارب دارد

۱۳۹۰/۰۸/۰۱ - ۱۵:۲۵ - کد خبر: 35524
سلامت نیوز : قاچاق دارو، لوازم آرایشی و بهداشتی در لایحه مبارزه با قاچاق كالا و ارز دو تا 10 برابر قیمت اصل كالا جریمه دارد و علاوه بر این حبس و شلاق نیز برای مجازات مجرم دیده شده‌است.

 بر اساس لایحه مبارزه با قاچاق كالا و ارز، قاچاق دارو در فصل قاچاق كالاهای ممنوعه قرار گرفته‌است.

به گزارش ایلنا، معاون امور حقوقی و مجلس ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز در گردهمایی نحوه پیشگیری و مبارزه با قاچاق و تقلب دارو،‌ گفت: «در این لایحه، قاچاق دارو، لوازم آرایشی و بهداشتی جرم انگاری شده و مجازات آن یك درجه بالاتر از تقلب دیده شده‌است.»

"سید عیسی حسینی"، با یادآوری جرایمی كه برای قاچاق این‌گونه كالاها در نظر گرفته شده، افزود: «قاچاق دارو، لوازم آرایشی و بهداشتی در لایحه مبارزه با قاچاق كالا و ارز دو تا 10 برابر قیمت اصل كالا جریمه دارد و علاوه بر این حبس و شلاق نیز برای مجازات مجرم دیده شده‌است.»

وی تاكید كرد: «مجازات قاچاق سازمان یافته دارو و لوازم بهداشتی و آرایشی حتی می‌تواند حكم محارب هم باشد.»

معاون امور حقوقی و مجلس ستاد مبارزه با قاچاق كالا، یكی از مكانیزم‌های مبارزه با قاچاق این‌ كالاها را استقرار هر روزه تیم پزشكی و داروساز برای كشف كالای قاچاق درمبادی گمركی دانست.

حسینی با تاكید بر اهمیت وجود شناسه رهگیری برای تمام اقلام وارداتی، از سازمان غذا و دارو خواست به‌طور جدی بر نصب این شناسه روی كالاهای وارداتی كار كند تا «كالا حتی در خرده‌فروشی‌ها و در فرایند توزیع نیز قابل ردیابی باشد.»

به گفته وی در لایحه مبارزه با قاچاق كالا و ارز حمایت قضایی از ماموران مبارزه با قاچاق كالا در سازمان غذا و دارو بیش از پیش دیده‌شده است.

معاون امور حقوقی ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز اظهار امیدواری كرد كه تصویب این لایحه كه از سال 88 به مجلس رفته است، برای قاچاقچیان حرفه‌ای نیز بازدارنده باشد.

حسینی افزود: «در این لایحه از محل ورود تا محل عرضه كالای قاچاق مورد توجه قرار گرفته و برای آن مجازات تعیین شده است و در صورت كشف محموله قاچاق حتی محل نگهداری و وسیله حمل آن نیز ضبط می‌شود.»

وی افزود: «ماموران و ضابطان وزارت بهداشت به ویژه نیروهای صف برای مبارزه با قاچاق كالا، ‌حق‌الكشف دریافت می‌كنند.»
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.21555s, 19q