فست‌فود، IQ کودکان‌تان را پایین می‌آورد

۱۳۹۰/۰۸/۰۲ - ۱۲:۱۲ - کد خبر: 35550
فست‌فود، IQ کودکان‌تان را پایین می‌آورد
سلامت نیوز: محققان معتقدند که تغذیه‌ی سالم و خوب در سه سال نخست تولد کودکان بسیار مهم است به خاطر این که در این سال‌ها مغز کودکان در حال رشد است.

محققان هشدار داده‌اند مغز کودکانی که فست‌فود بیشتری می‌خورند آسیب‌های جدی و طولانی مدتی متحمل می‌شود.
برای نخستین بار نتایج یک پژوهش انگلیسی نشان داده است کودکان زیر سه سالی که پیتزا، سیب زمینی سرخ کرده، چیپس و بیسکوییت زیادی می‌خورند در پنج سال آینده‌ی عمر خود IQ پایین‌تری خواهند داشت.

در واقع بهره‌ی هوشی این کودکان نسبت به کودکانی که تغذیه سالم‌تری حاوی میوه، سبزیجات و غذای خانگی دارند، کمتر خواهد بود.
مسئله‌ی نگران کننده تر این است که حتی اگر این کودکان بعد از سه سالگی تغذیه‌ی بهتری داشته باشند باز هم امکان دارد اثرات منفی فست‌فودهایی که خورده‌اند تا آخر عمر با آن‌ها بماند.

محققان معتقدند که تغذیه‌ی سالم و خوب در سه سال نخست تولد کودکان بسیار مهم است به خاطر این که در این سال‌ها مغز کودکان در حال رشد است.
کودکانی که تغذیه‌ای سرشار از چربی، قند و مواد غذایی تصفیه شده دارند به میزان کافی ویتامین و مواد مغذی دریافت نمی‌کنند این در حالی است که وجود ویتامین و مواد مغذی برای رشد مغز لازم و ضروری است.

حتی اگر این کودکان بعد از سه سالگی تغذیه‌ی بهتری داشته باشند باز هم امکان دارد اثرات منفی فست‌فودهایی که خورده‌اند تا آخر عمر با آن‌ها بماند.
البته پیش از این محققان از مضرات فست‌فودها روی بدن زیاد صحبت کرده‌اند. این که فست‌فودها باعث چاقی مفرط، ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی، آلزایمر و ... می‌شوند بر همه روشن است و متأسفانه از این به بعد باید آسیب‌هایی که به مغز انسان وارد می‌کنند را نیز به لیست بلند بالای خطرات و مضرات این غذاها اضافه کرد.

انسان‌های امروزی با چنان شتابی زندگی می‌کنند که توجهی به سلامت خود و اطرافیان‌شان ندارند. درست است که زندگی مدرن با سرعت در حال جریان است و برای هماهنگی با آن باید با شتاب بیشتری عمل کرد اما آیا به نظرتان منطقی است چنان با شتاب زندگی کنیم که از سلامتی خود و کودکان‌مان غافل بمانیم؟

منبع: تبیان
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.16423s, 18q