آلودگی هوا خطر مرگ بر اثر بیماری های تنفسی در کودکان را افزایش می دهد

۱۳۹۰/۰۸/۰۵ - ۱۱:۰۲ - کد خبر: 35730
آلودگی هوا خطر مرگ بر اثر بیماری های تنفسی در کودکان را افزایش می دهد
سلامت نیوز: آلودگی هوا بر روی زنان باردار و كودكان تأثیرات منفی زیادی می گذارد.

شاید بتوان گفت فاصله زمانی میان بارداری و تولد كودك از حساس ترین مراحل زندگی انسان است. آلودگی هوا بر روی روند شكل گیری اندام های جنین تأثیر گذاشته و حتی ممكن است باعث تولد زودرس نوزادان شود. این نوزادان به احتمال قوی به زودی می میرند و كسانی هم كه زنده می مانند در اوایل زندگی دچار مشكلات مغزی، تنفسی و گوارشی می شوند.

در چنین كودكانی احتمال ابتلا به بیماری های قلبی و دیابت در بزرگسالی زیاد است.

اوایل كودكی دوران حساسی برای ارگان هایی مثل مغز، ریه و سیستم ایمنی بدن محسوب می شود و آلودگی هوا بر روی عملكرد ریه و سیستم اعصاب تأثیرات سوء می گذارد.
در اولین سال زندگی، آلودگی هوا به شدت سیستم تنفسی كودك را تحت تأثیر قرار می دهد به طوری كه نوزادان یك تا سه ماهه كه مقدار زیادی گاز مونوكسیدكربن تنفس می كنند به شدت در خطر مرگ بر اثر بیماری های تنفسی قرار دارند.

در ضمن احتمال مرگ ناگهانی نوزادانی كه در معرض استنشاق مقدار فراوانی نیتروژن هستند زیاد است.

دلایل مختلفی برای تأثیرات منفی آلودگی هوا بر روی كودكان وجود دارد. در واقع ریه ها، سیستم ایمنی و مغز كودكان تا حدود 6 سالگی به سرعت رشد می كنند. در این مدت لایه سلولی داخل ناحیه تنفسی بسیار حساس و نفوذپذیر است. در ضمن كودكان در مقایسه با بزرگسالان از ریه بزرگتری نسبت به وزن خود برخوردارند و هوای بیشتری را به داخل ریه های خود می كشند. روند رشد اولیه در سلامتی كودك بسیار اهمیت دارد به علاوه كودكان اوقات بیشتری را به فعالیت در محیط های باز می گذرانند و هوای بیشتری را تنفس می كنند.
تحقیقات نشان می دهد آلودگی هوا احتمال حملات آسم را افزایش می دهد و علائم آن را تشدید می كند.
شاید شما تصور كنید كودكان همان بزرگسالان مینیاتوری هستند ولی اینطور نیست. از آنجا كه ریه كودكان در حال رشد است و آنها فعالیت زیادی دارند بیشتر از بزرگسالان تحت تأثیر آلودگی هوا قرار می گیرند.

بخش بزرگی از ریه های كودكان نیز مثل بازوها و پاها پس از تولد آنها رشد می كند. رشد 80 درصد از كیسه های هوایی كودكان پس از تولد انجام می شود. در این كیسه هاست كه انتقال اكسیژن به خون صورت می گیرد.

ریه ها و كیسه های هوایی تا زمان بزرگسالی كاملاً رشد نمی كنند. به علاوه سیستم دفاعی بدن كه به مبارزه با عفونت ها كمك می كند در كودكان در حال رشد است.به علاوه كودكان همانند بزرگسالان عمل نمی كنند و رفتار آنها آسیب پذیری شان را به دنبال دارد. كودكان مدتها در محوطه باز می گذرانند و فعالت زیادی از خود نشان می دهند. در نتیجه آنها هوای آلوده بیشتری را استنشاق می كنند. تحقیقات بر روی 1759 كودك بین 10 تا 18 ساله نشان داد كه ریه آنهایی كه در معرض هوای آلوده بیشتری قرار دارند دچار مشكلاتی می شود كه گاهی تا پایان عمر دوام دارد.

در واقع ریه این كودكان به طور میانگین 20 درصد پائین تر از حد انتظار عمل می كند، یعنی همانند ریه كودكان كه والدین سیگاری دارند.

كاهش آلودگی هوا سلامتی كودكان را به همراه دارد و باعث می شود كمتر دچار برونشیت، سرماخوردگی و سرفه های مزمن شوند.

منبع: روزنامه کیهان

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.12382s, 18q