کوتاهی قد کودکان در کشور به کمتر از 5 درصد رسیده است

۱۳۹۰/۰۸/۰۵ - ۱۷:۰۱ - کد خبر: 35756
سلامت نیوز: رییس اداره کودکان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در سال 73 تا 74، 15 درصد کودکان ایرانی کوتاه قد بودند ولی هم اکنون این آمار به کمتر از 5 درصد رسیده است.

به گزارش سلامت نیوز دکتر سیدحامد برکاتی ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: بیماریهای ژنتیکی مادرزادی، بیماریهای گوارشی و بیماریهای تنفسی به ترتیب شایعترین علل مرگ و میر کودکان زیر 5 سال را تشکیل می دهد.

وی افزود: در حال حاضر در کودکان زیر 5 سال 20 مرگ به ازای هر تولد زنده و در کودکان زیر یکسال  18 مرگ به ازای هر تولد زنده گزارش شده است.

دکتر برکاتی تصریح کرد: 20 درصد کودکان یک تا 59 ماهه به علت بیماری مادرزادی در کشور فوت می کنند که مهمترین علت آن بیماریهای  قلب و عروقی است.

وی درخصوص برنامه های جدید این اداره گفت: برنامه ترویج تغذیه با شیرمادر از اولویت های اصلی این اداره به شمار می رود و در این زمینه بسته ای به شکل نرم افزار برای مادران طراحی شده تا مشکلات شایع آنها در مورد کودکانشان برطرف شود.

رئیس اداره کودکان بیان کرد: یکی دیگر از برنامه های این اداره بحث کودک سالم است که با مشارکت 75 نفر از دانشجویان طراحی شد که قراراست سال 91 به صورت ادغام یافته در دانشکده های پزشکی اجرا شود.

دکتر برکاتی در بخش دیگری از سخنان خود درخصوص 5 بیماری مهم کودکان زیر 5 سال اظهارداشت: اسهال، عفونت تنفسی، گوش درد، سوء تغذیه و گلودرد ازبیماریهای  شایع در این سن می باشد که حدود 60 تا  70 درصد کودکان را درگیر کرده است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.11891s, 18q