آلودگی عامل 20 درصد مرگ تهرانیها/ 30 کارخانه سه شیفته آزبست تولید می‌کنند

۱۳۹۰/۰۸/۰۶ - ۱۵:۱۴ - کد خبر: 35768
آلودگی عامل 20 درصد مرگ تهرانیها/ 30 کارخانه سه شیفته آزبست تولید می‌کنند
سلامت نیوز: رئیس سابق پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ با اشاره به اینکه 20 درصد مرگ و میر تهرانی ها ناشی از اثرات آلودگی هوا است، گفت: متاسفانه تصادفات رانندگی به صورت مستقیم و آثار و عوارض ناشی از ترافیک و آلودگی هوا نیز به صورت غیر مستقیم جان شهروندان را هدف قرار داده است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، سید هادی هاشمی افزود: برای بررسی وضعیت ترافیک به یک تحلیل حرفه‌ای ترافیک نیازمندیم که البته آشنایی به فوت و فن زندگی در کلان شهری مانند تهران از دیگر الزامات یک تحلیل دقیق کارشناسی است.

وی که در حال حاضر به عنوان مشاور معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران فعالیت می‌کند، عدم همگنی و بیگانه بودن سیاست‌های شهرسازی با سیاست‌های ترافیکی از دوره‌های گذشته ‌را از مهم‌ترین مشکلات ترافیک تهران دانست و گفت: در صورتی که زمینه‌های لازم فراهم شود، به جرات می‌توانم بگویم مردم تهران آموزش‌پذیرترین و قانونمندترین مردم دنیا هستند.

هاشمی با تاکید بر این که البته در این میان گروه اندکی نیز در شهر به نوعی رفتار می‌کنند که گویی در جنگل زندگی می‌کنند، تأکید کرد: این گروه اندک هنگام رانندگی با خلق و خوی خاص نه تنها به حقوق هیچ کس احترام نمی‌گذارند، بلکه با رانندگی
پر خطر خود جان دیگران را نیز به مخاطره انداخته و مورد تهدید قرار می‌دهند.
 
وی از وسیله نقلیه به عنوان یک رکن اصلی در ترافیک نام برد و اظهار کرد: متاسفانه خودروهایمان نا ایمن و غیر استاندارد هستند و با توجه به این که خطای انسانی در رانندگی هیچ ‌گاه به صفر نمی‌رسد، در این میان خودروها می‌توانند نقش بازدارنده در کاهش تصادفات رانندگی و آثار و عوارض ناشی از آن داشته باشند که البته خودروهای ما به علت عدم ایمنی، فاقد این ویژگی هستند.

مشاور معاون شهردار تهران موبایل را به دلیل از بین بردن دقت در رانندگی عامل پیچارگی بسیاری از رانندگان دانست و تصریح کرد: راننده هنگامی که پشت فرمان می‌نشیند فقط باید یک تکلیف داشته باشد و آن هم رانندگی است و به جز هدایت خودرو هیچ مشغله فکری دیگری از جمله صحبت با موبایل نباید داشته باشد.
 
وی با تأکید بر این که تصادف رانندگی زاییده لحظه‌هاست و چند لحظه تعجیل در رانندگی یا تاخیر در عکس‌العمل به موقع هنگام رانندگی باعث وقوع حوادث غیر قابل جبران می‌شود، اعلام کرد: متاسفانه بسیاری از رانندگان شخصیت رانندگی خود را متناسب با وسیله نقلیه‌ای که در آن می‌نشینند، تنظیم می‌کنند.

وی با اعلام این که راه‌های برون شهری دارای مشکلات عدیده‌ای هستند و در این بین حتی یک کیلومتر راه کاملاً ایمن در کشور نداریم، افزود: به عنوان نمونه در طول آزادراه رشت – قزوین یک جایگاه بنزین هم وجود ندارد در صورتی که برابر استانداردهای جهانی در آزادراه‌ها در هر 5 کیلومتر باید یک استراحتگاه کامل و مجهز به همراه یک جایگاه سوخت پیش‌بینی شود.

مشاور معاون شهردار تهران توقف‌های دوبله از جمله پارک دوبله خودروهای پخش و توزیع اجناس و ارزاق فروشگاه‌های سطح شهر را از جمله آفت‌های ترافیک تهران نام برد و گفت: رانندگان این خودروها هیچ توجهی به حقوق دیگران نداشته و با توقف دوبله در مسیرهای پر رفت و آمد در حرکت روان ترافیک اختلال ایجاد کرده و ترافیک را تشدید می‌کنند.
 
هاشمی بی ‌احتیاطی و قانون‌شکنی را از جمله ویژگی‌های رانندگان بی ‌مبالات و لاقید که جان مردم برایشان هیچ ارزشی ندارد، دانست و اظهار کرد: متاسفانه همین رانندگان وضعیت را به جایی رسانده‌اند که امروزه تعداد پاهایی که در جریان تصادفات رانندگی در کشورمان قطع شده با تعداد پاهایی که در انفجار مین در افغانستان قطع شده، برابری می‌کند!
 
وی با تأکید بر این که در 7 ماه ابتدای امسال در تهران یک روز هم هوای پاک نداشته‌ایم و در مقابل میزان برخی آلاینده‌ها در هوای شهر به 300 برابر حد مجاز می‌رسد، تصریح کرد: از سال 1376  استفاده از آزبست در کشورمان ممنوع شده و می‌باید نسبت به حذف از آن از صنایع اقدام می‌‌شد، در صورتی که میزان این آلاینده در حال حاضر در تهران 300 برابر شهرهای اروپایی است.
 
مشاور معاون شهردار تهران با اعلام این که 30 کارخانه در کشور به صورت شبانه‌روزی و سه شیفته در حال تولید محصولات حاوی آزبست هستند، اضافه کرد: این در حالی است که ما از کشورهایی آزبست وارد می‌کنیم که سال‌هاست استفاده از این ماده سمی را ممنوع کرده و در کشور خود دیگر از آن استفاده نمی‌کنند.
 
هاشمی تعهد مردم و مسئولان به قوانین و مقررات را از جمله راهکارهای حل مشکل ترافیک بر شمرد و تاکید کرد: علاوه بر خودروی ایمن و استاندارد، معابر امن و مناسب، شهرسازی اصولی و متناسب، محیط سالم و آرام، قوانین بازدارنده و سخت‌گیرانه و اعمال و اجرای این مقررات، از جمله ساز و کارهای حل مشکل ترافیک است.
 
وی با اشاره به این که تا وقتی قانون در کشور فصلی اجرا شود و خودروسازان ساز خود را بزنند حال و روز ما بهتر از این نخواهد بود، اظهار کرد: تا وقتی خودروسازان فردی را که با حذف قطعه حیاتی کنیستر در واقع مرتکب یک عمل غیر انسانی می‌شود به جای این که تنبیه کنند تشویق می‌کنند، وضعیت از این بهتر نخواهد شد.
 
مشاور معاون شهردار تهران با بیان این که زمان زیادی تا اواخر آبان ماه و اوایل آذر ماه که مجددا" تهران به دلیل پدیده وارونگی دما (اینورژن) به تعطیلی کشیده می‌شود باقی نمانده، تصریح کرد: متاسفانه باید بگویم تنها چیزی که متولیان محیط زیست به فکر آن نیستند، موضوع محیط زیست است.
 
رئیس سابق پلیس راهور تهران بزرگ در پایان خاطرنشان کرد: متاسفانه هر روز بالغ بر150 زن و مرد در تهران فوت می‌کنند‌ که حدود 20 درصد از مجموع مرگ و میرهای مردم این کلان شهر ناشی از اثرات مستقیم و غیر مستقیم آلودگی هوا است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.62606s, 18q