خفاش ها سریع ترین عضلات حنجره را دارند

۱۳۹۰/۰۸/۰۷ - ۱۱:۱۶ - کد خبر: 35786
سلامت نیوز : پژوهشگران دانمارکی دریافتند خفاش ها نه تنها پستاندارانی هستند که می توانند پرواز کنند بلکه یگانه پستاندارانی هستند که عضلات حنجره آن ها با سرعتی فوق سریع حرکت می کند.

 به گزارش مهر، محققان با انجام تحقیقاتی نشان دادند که عضلات حنجره خفاش ها با سرعتی فوق سریع حرکت می کند. به طوری‌که این پستانداران پرنده می توانند بین 160 تا 190 جیرجیر در ثانیه از خود ساطع کنند.

این ویژگی همانند یک دستگاه موقعیت یاب پژواکی به آن ها در شکار کمک می‌کند.نتایج این تحقیقات که با تهیه فیلمی از خفاش ها انجام شد حاکی از آن است که این پستانداران شبگرد با یک دامنه کوتاه جیرجیرهای خود را آغاز می کنند و زمانی که به شکار نزدیک تر می شوند بسامد این جیرجیرها را تا رسیدن به پالس های فوق سریع افزایش می دهند.محققان به عضلات صوتی خفاش ها یک موتور و یک مانیتور پرقدرت وصل و این عضلات را برای خم شدن تحریک کردند.

 به این ترتیب دریافتند که این عضلات قادرند با بسامد بالای 180 هرتز و حتی در بسیاری موارد با بسامد 200 هرتز منقبض و منبسط شوند.همچنین دانشمندان کشف کردند که ماهیچه های حنجره خفاش ها 20 برابر سریع تر از ماهیچه های چشم انسان و حدود 100 برابر سریع تر از ماهیچه های اسکلتی هادی حنجره حرکت می کند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.62524s, 18q