ساده ترین دستورالعمل افزایش کیفیت زندگی پیاده روی و اجتناب از بی تحرکی است

۱۳۹۰/۰۸/۰۷ - ۱۱:۳۵ - کد خبر: 35797
سلامت نیوز: رییس پانزدهمین کنگره سراسری طب فیزیکی و توانبخشی و الکترودیاگنوز ایران گفت: ساده ترین دستورالعمل افزایش کیفیت زندگی پیاده روی و اجتناب از بی تحرکی است.

به گزارش سلامت نیوز دکتر سید منصور رایگانی مدیر گروه طب فیزیکی و توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: در طب فیزیکی بیماری ها و سندرم هایی که در سیستم اسکلتی و عضلانی بدن بروز می یابد و همراه با علایم مشخص درد است، مورد بررسی قرار می گیرد که شامل کمردرد،آرتروز،ضایعات ورزشی،روماتیسم بافت نرم و پوکی استخوان است. همچنین در این بخش روشهای درمانی دارویی و فیزیکی که برای این بیماری ها مورد استفاده قرار می گیرد،مطرح می شود.

وی افزود: در طب توانبخشی اقدامات و روش های متنوع توانبخشی اعم از روش های فیزیوتراپی،کاردرمانی،گفتاردرمانی و عملکرد تیمی که باعث ارتقا سطح زندگی و بهبود کیفیت زندگی و استقلال افراد دچار معلولیت می شود مورد بحث قرار می گیرد. عمده بیماری هایی که در این حوزه مدنظر است شامل ضایعات نخاعی،سکته های مغزی،ضربه های مغزی،میوپتی،فلج مغزی،قطع اندام و توانبخشی بیماری های قلب و عروق و ریه می شود.

دکتر رایگانی ادامه داد: در بخش الکترودیاگنوز ( استفاده از روش های الکتریکی برای تشخیص بیماری های اعصاب و عضلات)، همکاران پزشک آخرین مطالعات یافته ها  و تجربیات خود را  به بحث و تبادل نظر می گذارند.

وی افزود:یکی از مهمترین مشخصات حیطه طب فیزیکی و توانبخشی به کاریردن روش هایی است که منجر به افزایش کیفیت زندگی  می شود؛ به این صورت که باید افرادی که دچار بیماری خاصی نیستند تشویق و توصیه به انجام حرکت های ورزشی و اجتناب از بی حرکتی،کاهش استرس های روزانه و استفاده حداکثری از وسایل و روش های مکانیکی به جای استفاده از روش ها و و سایل الکترونیکی که هیچ نیازی به کار فیزیکی ندارند. شوند.

دکتر رایگانی در ادامه یک دستور العمل ساده در این زمینه به ارائه داد و گفت: مردم باید تا آنجایی که امکان پذیر است پیاده روی کرده و از آسانسور استفاده نکنند و برای انجام کارهای روزانه از بدن استفاده کنند. همچنین والدین باید کودکان را وادار کنند به جای بازی های کامپیوتری ایستای بدون تحرک از بازی های استفاده کنند که لازمه آن تحرک است.

وی ابراز داشت: البته در افرادی سالمند بسیار مهم است که وضعیت انجام فعالیت های فیزیکی آنها و تجویز نوع  ورزش ها آنها تحت نظر پزشک متخصص باشد.چرا که هر فردی که دچار هر نوع بیماری هست به نوعی می تواند متحرک باشد بنابراین وجود هر نوع بیماری مانع از ایجاد تحرک نمی شود اما تحرک این افراد به خاطر شرایط خاص باید بعد از معاینه و تجویز پزشک صورت گیرد.

نایب رییس انجمن طب فیزیکی و توانبخشی از برگزاری پانزدهم کنگره سراسری طب فیزیکی و توانبخشی و الکترودیاگنوز طی روزهای بیست و سوم تا بیست و پنجم آذرماه سال جاری در سالن ابن سینا دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خبرداد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.37504s, 18q