مصرف خودسرانه دارو،خوردن زهر به جای نوشدارو است

۱۳۹۰/۰۸/۰۸ - ۱۱:۱۴ - کد خبر: 35846
سلامت نیوز: مصرف بی رویه و خودسرانه دارو در استان مركزی  نه تنها نوشدارویی برای تسكین آلام و دردها نیست،بلكه مسمومیت هایی هم با خود به همراه دارد.

به گزارش سلامت نیوز، دارو یكی از حلقه های مهم چرخه درمان محسوب می شود كه باید زیر نظر پزشك،به اندازه و با دستور مصرف مشخص استفاده شود و در صورت خود درمانی و سهل انگاری در مصرف نه تنها سفیر سلامتی نیست، بلكه عوارض متعددی را برای بدن ایجاد می كند.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشكی اراك با یادآوری اثرات سوء مصرف دارو بر بدن گفت: سالانه میلیاردها تومان برای تولید و تهیه دارو در كشور هزینه می شود و در بسیاری موارد درصد بالایی از این داروها، بدون نظارت و دلایل منطقی تجویز و مصرف می‌شود و جان افراد را به خطر می اندازند.

دكتر مصطفی دلاور افزود: مصرف درست و به اندازه دارو علاوه بر كاهش تاثیرات منفی آن بر سلامت جسم،كمك شایانی به صرفه جویی منابع مالی و ذخیره ارزی كشور می كند.

وی اظهار داشت: مصرف خودسرانه دارو به خصوص داروهای ضدمیكروبی بدن را در مقابل عوامل بیماری زای نوپدید و بازپدید ضعیف كرده و منجر به كاهش اثر بخشی و تسریع پیشرفت بیماری می شود.

دکتر دلاور گفت: یكی دیگر از عوارض خود درمانی بروز تداخل دارویی است كه منجر به مسمومیت می شود و باید دامنه آسیب این رفتار بیشتر شناسانده شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.42879s, 19q