ظروف چدنی، مناسب‌ترین ظروف برای پخت غذا هستند

۱۳۹۰/۰۸/۰۹ - ۱۶:۰۳ - کد خبر: 35944
سلامت نیوز: یك متخصص تغذیه عنوان كرد: ظروف چدنی، مناسب‌ترین ظروف برای پخت غذا هستند.

دكتر مسعود كیمیاگر در گفت وگو با ایسنا، افزود: ظرف چدنی حرارت را به خوبی منتقل می‌كند و هیچ عنصری از جداره این ظرف به غذا منتقل نمی‌شود. چدن تركیبی از آهن و كربن است.

وی با بیان این‌ كه به علت جدا شدن مواد به كار رفته در ظروف تفلون و وارد شدن آن به غذا، تفلون‌ها عمدتا ظروف مناسبی به منظور طبخ غذا نیستند، گفت: البته عده‌ای عنوان می‌كنند كه چون این مواد جذب نشده و وارد سیستم گردش خون نمی‌شوند، ضرر ندارند و نیازمند كار و مطالعه بیشتر است.

كیمیاگر در ادامه با اشاره به این‌ كه استفاده از ظروف مسی منسوخ است، اظهار كرد: ظروف آلومینیومی و استیل هم ظروف مناسبی هستند. تفاوت این‌ها با یكدیگر در نحوه انتقال حرارتشان است.

این متخصص تغذیه، ادامه داد: اخیرا عنوان می‌شود پخت غذا در ظروف برنجی بویژه برای كودكان مفید است در صورتی‌ كه این گونه نیست و ما نمی‌دانیم چه مقدار آلیاژ وارد بدن كودكمان می‌شود. بهتر است مواد مورد نیاز بدن را از طریق مواد مغذی و سالم تامین كنیم چون مایل نیستیم ماده‌ای از طریق ظرف وارد بدن شود.

استاد دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، درباره سرطان‌زا بودن لیوان‌های یك‌بار مصرف نیز توضیح داد: چای داغ، پلیمر به كار رفته در جداره این لیوان‌ها را در خود حل می‌كند. استفاده از لیوان‌های كاغذی به جای لیوان‌های یك بار مصرف پلاستیكی توصیه می‌شود.

وی اضافه كرد: اما استفاده از ظروف یك بار مصرف فوم و اسفنجی كه بیشتر در رستوران‌ها و به منظور نگهداری و حمل غذا به كار می‌روند، بدون مشكل هستند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.85216s, 18q