افراد چاق دو برابر بیشتر از سایرین به سرطان سینه مبتلا می شوند

۱۳۹۰/۰۸/۱۰ - ۱۷:۵۲ - کد خبر: 36046
سلامت نیوز: متخصص جراحی گفت : افراد چاق 5/1 تا 2 برابر و مصرف کنندگان غذاهای پرچرب و الکل تا 2 برابر دیگران به سرطان پستان مبتلا می شوند.
      
دكتر نیك پی متخصص جراحی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران با بیان اینکه سرطان پستان شایع ترین سرطان در زنان است گفت: 75 درصد توده های بدخیم پستان با خودآزمایی بیماران از سن 20 سالگی  قابل تشخیص است كه این معاینه باید هر 6 تا 12 ماه یک بار  توسط پزشک و کادر درمان انجام شود.

وی علائم هشداردهنده سرطان پستان را شامل هرنوع تغییر شکل در سایز، ترشحات نوک پستان و یا لمس هر نوع توده در زیربغل برشمرد و افزود: خطر ابتلاء به سرطان پستان در افرادی با سابقه ابتلاء در اقوام درجه یک (مادر، خواهر، مادر بزرگ، خاله) تا 4 برابر بیشتر از افراد عادی و در افراد چاق 5/1 تا 2 برابر سایرین و مصرف کنندگان غذاهای پرچرب و الکل تا 2 برابر دیگران است.

دکتر نیک پی با بیان اینکه سرطان ریه هم در مردان از شایع ترین سرطان ها به شمار می رود ادامه داد: استعمال دخانیات، عوامل شغلی و قرارگیری در معرض مواد سرطان زا نظیر مواد شیمیایی و رادیو اکتیو و نیز آلودگی هوا از عوامل خطر در بروز سرطان ریه است و هرگونه علائم غیر طبیعی اعم از سرفه های غیرمعمول، مداوم  به همراه خلط خونی، کاهش وزن، خستگی زودرس، گرفتگی صدا و کم اشتهایی از علایم هشداردهنده سرطان ریه است.

وی  عنوان کرد : سرطان پوست  از دیگر سرطان های شایع در هر 2 جنس است و آفتاب سوختگی، نور آفتاب و اشعه ماوراء بنفش از عوامل خطر برای بروز این سرطان است.نتایج بررسی ها حاکی از آن است که افراد تا سن 18 سالگی 70 تا 80 درصد عمر خود را در معرض آفتاب قرار دارند که این امر اهمیت استفاده از کرم های ضدآفتاب را در سنین کودکی و جوانی را نشان می دهد.

این جراح در پایان با بیان اینکه هر نوع تغییری در خالهای بدن اعم از بزرگ شدن ، تغییر اندازه ، تغییر رنگ خون و خون ریزی را از علائم هشدار دهنده است خاطرنشان كرد : به دلیل احتمال سرطانی بودن آنان باید توسط پزشک مورد معاینه قرار گیرند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.58978s, 18q