افرادی با سابقه حساسیت به تخم مرغ واکسن آنفلوآنزا نزنند

۱۳۹۰/۰۸/۱۰ - ۱۸:۱۵ - کد خبر: 36052
سلامت نیوز: عضو هیئت علمی دانشکده پرستاری مامایی شهیدبهشتی گفت: افرادی با سابقه حساسیت به تخم مرغ و کسانی که 6 هفته پس از دریافت واکسن به سندرم گیلن باره دچار شدند از تزریق واکسن آنفلوآنزا منع شده اند.

اعظم دبیریان در گفت وگو با سازمان نظام پرستاری کشور اظهار کرد: مبتلایان به ذات الریه(پنومونی)، افراد در سنین 50 سالگی، زنانی که قصد بارداری در فصول سرد سال دارند، افراد نگهداری شده در آسایشگاه ها، مبتلایان به بیماری های مزمن قلب و عروق، آسم، مبتلایان به بیماری های سیستم ایمنی، کسانی با وظیفه مراقبت افراد در منازل و پرسنل بیمارستانی باید واکسن آنفلوآنزا دریافت کنند.

وی ادامه داد: درد بازو از عوارض لوکال(موضعی) واکسن آنفلوآنزاست و بروز علایم شبه آنفلوآنزا، سرفه و آبریزش مختصر از عوارض سیستمیک آن است.

عضو هیئت علمی دانشکده پرستاری مامایی شهیدبهشتی گفت: استفاده از واکسن آنفلوآنزا به شکل اسپری بینی به افراد سالم در رده سنی 3 تا 49 سال  توصیه می شود عوارض واکسن آنفلوآنزا به شکل اسپری برای  کودکان به شکل آبریزشی بینی، سردرد، استفراغ، درد ماهیچه و تب است.

دبیریان افزود: آبریزش، سردرد و گلو درد از عوارض واکسن آنفلوآنزا به شکل اسپری بینی در بزرگسالان است و بر اساس نظر انجمن علمی آمریکا بهترین و موثرترین راه برای پیشگیری از ابتلاء به آنفلوآنزا شست و شوی مداوم  دست است.

وی با بیان اینکه لنف چشم، دهان، بینی و دست دادن به افراد آلوده از شایع ترین راه های انتقال آنفلوآنزا است، ادامه داد: استراحت روزانه (8 تا 10 ساعت در شبانه روز)، استفاده از دستمال حین سرفه و عطسه از راه های درمان و جلوگیری از سرایت است.

این عضو هیئت علمی دانشکده پرستاری مامایی شهید بهشتی به مبتلایان رژیم پر پروتئین و پرانرژی، استفاده از ظروف یکبار مصرف، استفاده از دهانشویه نرمال سالین و نوشیدن میعات گرم را توصیه کرد.   

 
 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.58925s, 18q