آیا خانم مبتلا به دیابت می تواند حامله شود؟

۱۳۹۰/۰۸/۱۲ - ۲۳:۰۹ - کد خبر: 36128
سلامت نیوز : جواب بلی است خانمهای دیابتی هم می توتنند حامله بشوند لیکن برای حفظ سلامت مادر و بچه تمامی خانمهای دیابتی حامله باید تحت مراقبت های جدی و شدید قرار بگیرند. چنانچه پیش از انکه دیابت شما بخوبی کنترل شده باشد حامله شوید ، ممکن است اختلالاتی در رشد و تکامل طبیعی بچه در داخل شکم شما پیش آید .
هر حاملگی با اندکی خطر همراه است . حدس زده می شود که قریب ۹۸ تا ۹۹ درصد حاملگی ها در خانمهای غیر دیابتی با موفقیت بپایان می رسد .مطالعات جدید نشان می دهند که حاملگی در خانمهای دیابتی که قند خونشان از همان شروع حاملگی بخوبی کنترل شده باشد با همان میزان شانس موفقیت همراه است . نکته اساسی اینکه قند خون بایستی از همان ابتدای حاملگی بخوبی کنترل شود.

طول مدت یک حاملگی طبیعی حدود ۴۰ هفته است که از اولین روز آخرین قاعدگی پیش از حاملگی شروع می شود . ، لذا قبل از اینکه حامله بودن یک خانم محرز شود ممکن است حدود ۶ تا ۷ هفته از شروع حاملگی وی گذشته باشد. .

 در این مرحله معمولا جنین در داخل رحم مادر نزدیک به یک سانتی متر طول داشته و حدود ۱۰۰۰۰ بار بزرکتر از اندازه تخمک در زمان شروع عمل لقاح است . مرحله که در طی آن جوانه های اولیه مغز ، دستگاه عصبی مغز ، نخاع و روده ها تشکیل و جوانه ها ی اولیه بازو و پدیدار گشته اند . مراحل اولیه تشکیل چشمها و گوشها پشت سر گذاشته شده و قلب جنین نیز تشکیل ودر حال تپیدن است ، بنابراین اهمیت کنترل خوب و جدی قند خون از قبل از شروع حاملگی بسادگی قابل فهم است .

● دیابت چه اثری بر روی بچه خواهد داشت ؟
دیابت خوب کنترل شده اثرات سو چندانی بروی بچه ندارد ، لیکن خطر هنگامی متوجه بچه است که قند خون مادر بخوبی کنترل نشود . و کتونها نیز برای مدت زمان طولانی در خون وی وجوأ داشته باشند . هر دو وضعیت فوق می توانند سلامت ، رشد و نمو، و حتی حیلت بجه را در داخل رحم مادر به مخاطره ّیندازند . به همین دلیل است که شما باید اهمیت کنترل بهینه قند خونتان را در یابید .و دیابت خود را از همان ابتدای حاملگی کنترل نمایید .
منبع : موسسه اطلاع رسانی طعام اسرار
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.48768s, 18q