ایران ۱۰۰ هزار بیمار مبتلا به ایدز دارد

۱۳۹۰/۰۸/۱۴ - ۱۰:۵۸ - کد خبر: 36163
ایران ۱۰۰ هزار بیمار مبتلا به ایدز دارد
سلامت نیوز :تاکنون تنها 23 هزار مورد بیمار مبتلا به ایدز در ایران شناسایی شده است. اما یکی از کارشناسان وزارت بهداشت می گوید این رقم تا 100 هزار نفر پیش بینی شده است.
دکتر هنگامه نامداری‌تبار در حاشیه همایش برنامه کشوری استراتژیک ایدز در مشهد گفت: "23هزار نفر HIV مثبت در کشور شناسایی شده اند که پیش‌بینی می‌شود تعداد این افراد با توجه به افراد شناسایی‌نشده به 80 تا 100 هزار نفر افزایش یابد."
این آمار تخمینی در حالی اعلام می شود که در سال های گذشته، وزارت بهداشت اماری، غیر از امار رسمی خود را نمی پذیرفت. هرچند که سازمان بهداشت جهانی در پیش بینی تعداد ایرانیان مبتلا به ایدز، چهار برابر تعداد بیمار شناخته شده رااعلام می کرد.
 
ابتلا به ایدز از خون، صفر شد
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت، نامداری تبار، همچنین گفت: "یکی از استراتژی‌های کنترل بیماری ایدز در کشور تامین سلامت خون است که بر این اساس و با اقداماتی که در این حوزه صورت گرفته است در حال حاضر آمار ابتلا از خون در چند سال اخیر روند کاهشی داشته است و در حال حاضر این رقم در کشور به صفر رسیده است."
 
کارشناس مسئول برنامه پایش و ارزشیابی ایدز وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در ارتباط با حمایت از بیماران HIV مثبت گفت: با توجه به نیازهای حمایتی که بیماران HIV مثبت دارند مقرر شده است که این بیماران در صورت نداشتن بیمه با حمایت وزارت رفاه، سازمان‌های بیمه‌گر و کمیته امداد امام خمینی تحت پوشش بیمه قرار گیرند.
 
اعتیاد تزریقی، همچنان در صدر
وزارت بهداشت در آخرین اماری که از مبتلایان به HIV/ایدز اعلام کرده است، هشدار داده که ایران به زودی وارد فاز انتقال جنسی ایدز می شود. این درحالی است که هنوز هم اعتیاد تزریقی در ایران، مهمترین دلیل انتقال بیماری اید زاست.به گفته نامداری تبار در حال حاضر انتقال از طریق معتادان تزریقی مهم‌ترین عامل در بروز بیماری HIV است به گونه‌ای که 69 درصد مبتلایان به HIV در کشور را معتادان تزریقی به خود اختصاص داده اند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.87457s, 18q