استفاده خودسرانه از قطره های چشمی خطرناک است

۱۳۹۰/۰۸/۱۴ - ۱۳:۱۸ - کد خبر: 36201
سلامت نیوز : رئیس مرکز تحقیقات چشم دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: اشک برای مرطوب نگه‌داشتن چشم و تغذیه قرنیه افرادی که چشم‌هایی سالم و طبیعی دارند، کافی است و علاوه بر این موارد محیط چشم را نیز ضدعفونی می‌کند بنابراین نباید قطره ها را به صورت خودسرانه در چشم ریخت.
 
به گزارش فارس، علی صادقی طاری، دبیر اجرایی بیست و یکمین کنگره چشم پزشکی ایران با اشاره به اینکه چشم در حالت طبیعی به هیچ ماده شوینده‌ای احتیاج ندارد، افزود: برخی بیماری‌ها یا شرایطی خاص سبب خشکی چشم می‌شود و نیاز است که آن‌ها را مرطوب نگه داشت. همچنین گاهی ممکن است چشم در معرض تحریکات محیطی مانند گرد و غبار قرار بگیرد و در این حالت چشم فرد می‌سوزد و قرمز می‌شود. در این موارد خیلی از افراد ترجیح می‌دهند چشم‌هایشان را شست و شو دهند. در چنین وضعیتی ما هیچ ماده شست و شودهنده شیمیایی را تجویز نکرده و توصیه می‌کنیم چشم‌ها را با آب معمولی بشویند.

 وی با بیان اینکه برخی مشاغل یا عوامل محیطی موجب قرمز شدن چشم می‌شود، گفت: قرمزی دائمی چشم‌ها موضوعی است که باید مورد توجه قرار بگیرد و فرد نباید فقط در فکر برطرف کردن این علامت باشد. در صورت تداوم قرمزی و سوزش چشم‌ها مراجعه به چشم پزشک ضروری است.

صادقی با اشاره به اینکه قطره‌هایی مانند نفازولین علت اصلی قرمزی چشم را برطرف نمی‌کند و استفاده از آن‌ها فقط در سنین خاصی و با تجویز پزشک مجاز است، افزود: استفاده از این دارو برای بچه‌های زیر 5 سال و در سنین بالا به خصوص برای کسانی که سابقه افزایش فشار خون دارند و دارو مصرف می‌کنند یا افرادی که چشمشان مستعد آب سیاه زاویه بسته است، مجاز نیست.

این چشم پزشک مصرف خودسرانه دارو برای شست و شوی چشم را مجاز ندانست و عنوان کرد: بعضی از افراد قطره‌هایی از جمله تتراکائین را بدون تجویز پزشک به عنوان داروی ضد درد استفاده می‌کنند. این قطره‌ با اینکه ضد درد است ولی مانع ترمیم و تکثیر غشای پوششی قرنیه و ملتحمه می‌شود.

صادقی طاری افزود: مصرف خودسرانه داروها و قطره‌های چشمی می‌تواند عوارضی در پی داشته باشد. به عنوان مثال در افرادی که به دلیل داشتن شغلی خاص مانند جوشکاری با درد چشم روبه‌رو می‌شوند، دیده شده مصرف طولانی مدت و خودسرانه قطره تتراکائین زخم یا حتی سوراخ شدن قرنیه را در پی داشته است.

دبیر اجرایی بیست و یکمین کنگره چشم پزشکی ایران به مردم هشدار داد: از مصرف خودسرانه داروها برای رفع قرمزی و درد چشم خودداری کرده و در صورت بروز تحریکات محیطی از آب تمیز برای شست و شوی چشم استفاده کنند.

به گفته وی در نهایت می‌توان به طور موقت از قطره‌های اشک مصنوعی که صدمه کمتری به چشم می‌زند، کمک گرفت.

رئیس مرکز تحقیقات چشم دانشگاه علوم پزشکی تهران با تاکید بر مراقبت از این عضو حساس و ظریف افزود: در صورت مواجه شدن با مشکلاتی مانند قرمزی چشم یا درد و سوزش به مدت طولانی، حتماً برای رسیدگی‌های بیشتر به چشم پزشک مراجعه کنید.

بیست و یکمین کنگره سالانه انجمن چشم پزشکی ایران از 23 تا 26 آبان در مرکز همایش‌های رازی برگزار می‌شود و در این مدت آخرین یافته‌های پژوهشی و جدیدترین شیوه‌های درمانی مورد بحث و بررسی چشم پزشکان قرار می گیرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.73989s, 18q