نقرس با كمك سی‌تی‌اسكن قابل تشخیص است

۱۳۹۰/۰۸/۱۸ - ۱۳:۵۸ - کد خبر: 36441
سلامت نیوز: پزشكان مركز تخصصی مایوكلینیك در آمریكا اعلام كردند كه برخی از موارد بیماری نقرس با كمك سی‌تی اسكن قابل تشخیص هستند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، این پزشكان می‌گویند در مواردی كه آزمایش‌های معمول برای تشخیص این بیماری نتیجه نمی‌دهند، استفاده از نوعی سیستم سی‌تی‌اسكن با عنوان «توموگرافی كامپیوتری با انرژی دوگانه» می‌تواند به تشخیص نقرس كمك كند و موثر واقع شود.

دكتر تیم بونگارتز، متخصص روماتولوژی در مركز تخصصی مایوكلینیك و سرپرست اصلی این مطالعه می‌گوید: سی‌تی‌اسكن‌های انرژی دوگانه اخیرا برای شناسایی بلورها در بدن طراحی شده‌اند و این آزمایش نشان داد كه این نوع اسكن‌ها در تشخیص بیماری نقرس بسیار دقیق عمل می‌كنند.

به نوشته روزنامه واشنگتن پست، بیماری نقرس عبارت است از شكل‌گیری بلورهای اسید اوریك در داخل یا اطراف مفاصل كه موجب بروز التهاب و درد می‌شوند و در نهایت احتمال از كارافتادگی و ناتوانی را در بیمار افزایش می‌دهد. هر چند این بیماری در گذشته بعنوان بیماری ثروتمندان شناخته می‌شد اما در واقع تمام گروه‌ها و طبقات اجتماعی را مبتلا می‌سازد.

به گفته پزشكان، مردان بیشتر در معرض ابتلا به نقرس هستند اما احتمال ابتلا به آن در زنان بویژه پس از یائسگی افزایش پیدا می‌كند.

شرح این مطالعه در نشست سالانه كالج روماتولوژی آمریكا در شیكاگو ارائه شده است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.44394s, 18q