ورزش در كنترل دیابت نوع یک بیماران موثر است

۱۳۹۰/۰۸/۲۱ - ۱۳:۳۷ - کد خبر: 36551
سلامت نیوز: همایش آموزشی ویژه بیماران دیابتی با حضور مسؤولین مرکز تحقیقات دیابت استان و جمعی از بیماران دیابتی در محل سالن شهید علیزاده دانشکده پیراپزشکی دانشگاه علوم پزشكی شهید صدوقی یزد برگزار شد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، در این مراسم رمضانی استاد تربیت بدنی دانشگاه پیام نور یزد به عنوان یک فرد دیابتی موفق، تجربیات خود را در اختیار حاضرین قرار داد.

وی در این مراسم به ورزش به عنوان یکی از عوامل مهم سلامتی و کنترل بیماری دیابت اشاره و تاکید کرد: ورزش در دیابت نوع یک جنبه کنترل قابل توجهی دارد و این در حالی است که بسیاری از این افراد از ورزش کردن به دلیل افت قند خون هراس دارند و همچنین در دیابت نوع دو ورزش کردن تا حدودی جنبه درمانی نیز برای بیمار می‌تواند داشته باشد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه بیشتر مرگ و میرها در مبتلایان به دیابت مربوط به بیماری‌های قلبی است، گفت: ورزش برای پیشگیری از این عوارض بسیار مفید و قابل توجه است.

رمضانی اولین نكته در کنترل دیابت را مصرف دارو عنوان کرد و افزود: بعد از مصرف صحیح دارو عامل تغذیه دارای اهمیت بسیار است و بعد از آن یک فرد دیابتی باید ورزش را هم در برنامه روزانه خود داشته باشد افراد دیابتی حتی می‌توانند با مشورت پزشک و تنظیم داروهای خود به ورزشهای رقابتی نیز بپردازند همانطور که تاکنون بسیاری از دیابتی‌ها این کار را انجام داده‌اند.

وی ورزشهای هوازی یا ایروبیک را به بیماران دیابتی توصیه کرد و افزود: بیماران دیابتی با نظر پزشک متخصص این ورزشها را هم انجام دهند چرا که واکنش هر بدن نسبت به فعالیت‌های ورزشی متفاوت است و هر نوع تغییر میزان مصرف دارو در زمان ورزش نیز باید با نظر پزشک باشد.

رمضانی در ادامه گفت: روش زندگی در فرد دیابتی باید تغییر کند و ورزش را باید در برنامه‌ها به صورت منظم و مداوم انجام دهد تا نتیجه مطلوب حاصل شود.

وی در ادامه نسبت به برگزاری جلسات آموزشی برای این بیماران گفت: جلسات آموزشی اهمیت بالایی دارند و باعث دلگرمی این بیماران خواهد شد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.86556s, 18q