علائم آنفلوانزا را بشناسید/ آنفلوانزا با سرماخوردگی متفاوت است

۱۳۹۰/۰۸/۲۲ - ۱۰:۴۸ - کد خبر: 36613
سلامت نیوز: معاون مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه آنفلونزا اغلب به طور ناگهانی و همراه با سر درد و درد عضلانی آغاز می‌شود، گفت: تب و لرز، درد مفاصل، بی اشتهایی و کسالت از علائم و عوارض این بیماری است.

دکتر محمود نبوی در گفتگو با مهر افزود: آنفلوانزا یک عفونت حاد ویروسی دستگاه تنفسی است که در صورت سالم و فعال بودن سیستم ایمنی فرد مبتلا، عوارض بیماری بعد از چند روز کم شده و بهبودی کامل حاصل می شود.

وی گفت: در افراد مبتلا به بیماریهای مزمن و نقص ایمنی و در موارد همه گیری، عوارض آنفلوانزا شدیدتر و مرگ و میر بیشتری به دنبال دارد.

نبوی، آبریزش از بینی و چشم،‌ اسهال، حالت تهوع و درد در نواحی گلو و شکم را از دیگر علائم آنفلوانزا برشمرد و افزود: موارد خفیف آنفلوانزا بیشتر موارد شبیه سرماخوردگی بروز می کند ولی این دو بیماری با یکدیگر متفاوت است. افراد باید با مشاهده این علائم به پزشک متخصص مراجعه کرده و واکسن آنفلوانزا را دریافت کنند.

معاون مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت در خصوص انتقال این بیماری گفت:‌ ویروس مولد آنفلوانزا از طریق ترشحات تنفسی (حلق و بینی) در طی سرفه و عطسه انتقال می یابد و این ویروس علاوه بر انسان، پرندگان و حیوانات دیگر را نیز مبتلا می کند.

وی رعایت بهداشت فردی و عمومی را از موارد جلوگیری از انتشار ویروس آنفلوانزا برشمرد و گفت:‌ شستشوی مرتب دست و صورت با آب و صابون به ویژه پس از برخورد با فرد بیمار، پوشاندن دهان و صورت هنگام سرفه و عطسه، اجتناب از تماس با دیگران هنگام بیماری و استراحت و نوشیدن مایعات گرم به میزان کافی هنگام بیماری می تواند از ابتلا به این بیماری جلوگیری کند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.15991s, 18q