چگونه برای درس خواندن تمركز كنیم

۱۳۹۰/۰۸/۲۳ - ۱۵:۱۱ - کد خبر: 36707
سلامت نیوز :تمركز یك حالت پیچیده ذهنی است. نكته جالب توجه و طنزآمیزی كه در مورد تمركز می‌توان ذكر كرد این است كه هرچه بیشتر درباره تمركز، فكر می‌كنید یا درباره آن نگران می‌شوید، كمتر می‌توانید بر تكلیف فعلی خود متمركز شوید. همین نكته توضیح می‌دهد چرا راهبردهایی كه به منظور افزایش تمركز تدوین یافته‌اند غالبا به طور غیرمستقیم و با متمركز شدن روی حذف عوامل مخل به مساله تمركز می‌پردازند هر چند برای اصلاح تمركز، راه‌حل‌های قطعی كمی وجود دارد ولی خوشبختانه در مورد اكثر دانشجویان، چه مشكل در زمینه تمركز داشته باشند و چه نداشته باشند و بخواهند صرفا توانایی فعلی خود را افزایش دهند، گام اولی كه باید بردارید یكی است. تحلیل دقیق اموری كه تمركز افراد را بر هم می‌زنند اغلب موثرترین گام جهت اصلاح و بهبود تمركز است. در اینجا خلاصه‌ای از عوامل مخل ارایه می‌شود تا زمینه‌ای برای فهم مشكل خاص شما به دست آید. به منظور دستیابی به جزییات بیشتر درباره چگونگی اصلاح تمركز، دانشجو می‌تواند با مركز مشاوره دانشجویی تماس برقرار كند.
امور مخل‌كننده در مطالعه

محل مطالعه: دانشجویان سال اول، مخصوصا كسانی كه در خوابگاه زندگی می‌كنند اغلب به خاطر سروصدا، وجود همخوابگاهی‌ها یا یك محیط نامناسب، در زمینه تمركز دارای مشكل می‌شوند. زندگی در منزل یا بیرون از دانشگاه هم می‌تواند مشكلاتی ایجاد كند. آشنایی با این مساله كه چگونه مكانی ساكت، راحت و رها از امور مخل برای مطالعه ‌بیابیم یكی از ساده‌ترین و موثرترین شیوه‌های اصلاح تمركز است.

حواس‌پرتی‌های ناشی از شرایط بدنی: خواب نامنظم، فعالیت‌ها و عادات غذایی می‌تواند بدون تردید علت مشكلات تمركز باشد. ما تمایل داریم به عنوان بزرگسال، ارتباط میان سلامت جسمی و عملكرد هوشی را نادیده بگیریم. دستیابی به یك رژیم مناسب غذایی و رعایت آن می‌تواند عملكرد فیزیولوژیكی مغز شما را در بالاترین سطح حفظ كند. راهبردهای مدیریت زمان (تنظیم و برنامه‌ریزی وقت) مانند برنامه‌ریزی زمان مطالعه بر مبنای اوج و افت توان جسمی، این اطمینان را به دست می‌دهد كه توانایی بدنی شما برای تمركز در بهترین شكل آن فراهم شده است.

با خود صحبت كردن: خیلی‌ها نمی‌دانند كه ما به هنگام انجام تكالیف از جمله هنگام مطالعه، به شكل خاموش با خودمان صحبت می‌كنیم. صحبت با خود، می‌تواند فعالیت‌ها و رفتارها را در ما‌ برانگیزد و مورد تشویق قرار دهد و به سروسامان دادن آنچه بعدا انجام می‌دهیم كمك كند، ما از طریق صحبت با خود بر جریان پیشرفت خود نظارت می‌كنیم. ولی اگر همین گفت‌وگوی با خویش بیش از اندازه ارزشیابانه یا انتقادی صورت گیرد بر تمركز اثر منفی می‌گذارد.

آیا تا به حال تجربه نگارش یك مقاله را داشته‌اید كه در همان سطر اول آن‌ گیر كرده‌اید و ناكام شده‌اید؟ مقصر اصلی یك ویراستار درونی بسیار سختگیر بوده است. مقایسه توانایی خود با توانایی دیگران و انتظارات غلط داشتن در مورد مدت و كیفیت تمركزی كه باید داشته باشیم می‌تواند مسوول شكل‌گیری یك گفت‌وگوی منفی با خویش باشد. با كمی تمرین شما می‌توانید یاد بگیرید هر خصیصه درونی مختل‌كننده خود را اداره كنید.

انگیزه: بسیاری از دانشجویان كه از مشكلات تحصیلی رها هستند و در دانشگاه موفق می‌شوند اغلب توانایی‌شان را در اداره امور بر مبنای انگیزش خویش تعریف می‌كنند، مثلا می‌گویند: تو باید در دانشگاه بودن را بخواهی... یا تو باید بدانی چرا اینجا هستی و... گاهی اوقات سخت‌گیری‌ها درباره درس، رشته تحصیلی یا حتی صرف در دانشگاه بودن موجب مشكلاتی در زمینه تمركز می‌شود.

راهبرهایی كه در زمینه مقابله با مشكلات ناشی از حدت و شدت انگیزه‌ها وجود دارد از تمرین روی هدف‌برگزینی ساده تا خود ارزیابی‌های مفصل را شامل می‌شود. مشاوران تحصیلی در هر موسسه‌ای می‌توانند در مورد انتخاب درس و برنامه درسی، رهنمودهای ارزشمندی ارایه دهند، شما به عنوان دانشجو می‌توانید از دفاتر مشاوره دانشجویی دانشگاه خود مطالبی در زمینه مساله انگیزش ـ تمركز به دست آورید.

مشكلات شخصی: شما یكی از محدود افراد خوش‌شانس خواهید بود اگر توانسته باشید، دانشگاه را بدون مقابله با مشكلات تحصیلی ناشی از مصایب شخصی بگذرانید. حتی امور معمولی چون قطع ارتباط با یك دوست می‌تواند یك اختلال جدی در توانایی تمركز ایجاد كند. در بیشتر موارد این امور مخل تمركز، كوتاه مدت هستند و توانایی تمركز به طور طبیعی به سرعت باز می‌گردد. موقعیت‌های جدی یا خفیف، كمك بیرونی را گاه لازم می‌كنند. برخی دانشجویان دریافته‌اند اختصاص دادن زمانی به فكر كردن درباره یك مشكل می‌تواند به كاهش مشغله ذهنی‌شان كمك كند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.77131s, 18q