مصرف بی‌رویه مكمل‌های غذایی نیروزا چه عوارضی دارد؟

۱۳۹۰/۰۸/۲۳ - ۱۶:۲۴ - کد خبر: 36723
سلامت نیوز: استفاده بی رویه از مكمل‌های غذایی نیروزا منجر به آسیب‌های جدی كبدی و كلیوی می‌شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از برنا، امیر حسین بنی احمد کارشناس ارشد دارویی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اهواز اظهار داشت: متابولیسم هورمون‌ها به صورت نرمال در بدن انسان به میزان لازم تولید و اعمالی از قبیل فعالیت‌های جنسی، کنترل سطح چربی، بالانس حجم و تراکم عضلانی، کنترل سطح چربی، کنترل عصبی آرامش و موارد متعدد دیگری را در بدن انجام می‌دهد.
 
بنی احمد ادامه داد: استفاده ی غیر متعارف و بدون صلاحدید پزشک متخصص از این هورمون‌ها باعث می‌شود تا منابع تولید داخلی متوقف شده و بدن برای انجام اعمال مذکور و موارد دیگری نیاز به تامین این هورمون‌‎ها به صورت همیشگی از خارج از بدن می‌شود.

وی، ناباروری، ایجاد جوش‌های چرکی و غیر چرکی به شکل شدید در سطح بدن، کاهش تحمل پذیری و آستانه تحریک و پرخاشگری در اثر استفاده از این هورمون‌ها، طاسی و ریزش مو در مردان و در خانم ها پرمویی در صورت و به هم خوردن صفات ثانویه جنسی و دوره‌های پریود ماهیانه را از عوارض استفاده از این مكمل‌ها عنوان کرد.

وی تصریح کرد: با توجه به این‌که ورود آنابولیک به دلیل خاصیت جنسی که دارند مانع از تولید تستسترون می‌شود و تولید آن را به شدت کاهش می دهد، ناباروری در مردان استفاده کننده به دنبال کاهش تعداد اسپرم یا رسیدن این تعداد به صفر و همچنین بی کفایتی تولید اسپرم بسیار شایع است.

کارشناس ارشد دارویی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اهواز خاطر نشان کرد:  با توجه به این‌که محورهای هورمونی و چربی سطح پوست با استفاده از این هورمون‍‌ها از تعادل خارج می‌شود، جوش‌های چرک، راش و کورک در سطح بدن ظاهر می‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.39009s, 19q