تغذیه مناسب، استرس را كاهش می‌دهد

۱۳۹۰/۰۸/۳۰ - ۱۱:۴۴ - کد خبر: 36973
سلامت نیوز: كارشناسان تغذیه اعتقاد دارند آنچه كه مردم می‌خورند و می‌آشامند، به ‌صورت مستقیم و در شرایطی زمانی و مكانی به‌ صورت غیرمستقیم در كاهش یا افزایش فشارهای روانی فرد موثر است این تاثیر به ویژه در سنین بعد از 40 سالگی، نمود بیشتری در افراد دارد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، كارشناسان تاكید كرده‌اند: در سنین بالای40 سال، كاهش سوخت و ساز، بدن را برای استرس آماده‌تر می‌كند. در این شرایط هورمون‌هایی ترشح می‌شوند كه اشتها را زیاد كرده و چربی را ذخیره می‌كنند.

در این راستا صاحب‌نظران راهكارهایی را برای سلامتی پیشنهاد داده و می‌دهند تا افراد بتوانند ضمن تامین تمام مواد لازم برای بدن خود از یك زندگی سالم برخوردار شوند و تندرست بمانند.

به گفته كارشناسان، در نظر گرفتن وقت كافی برای صرف غذا در هر وعده غذایی و امتناع از خوردن و آشامیدن در شرایط استرس و فشار آور، پرهیز از انجام كار در حین خوردن و آشامیدن، انتخاب محلی متفاوت و دور شدن از مكان‌هایی كه استرس را به فرد وارد كرده و زمینه فشار روانی در آن مهیا است و انتخاب مكانی آرام، زیبا و نشاط‌ آور برای صرف غذا در كاهش استرس و تغذیه مناسب و در نتیجه سلامت بسیار موثر است.

متخصصان علم تغذیه با صراحت اعلام می‌كنند: هنگام فشار روانی وعده‌های غذائی را حذف نكنید حتی در صورت امكان به جای 3 وعده، 5 وعده غذای كم حجم میل كنید. از سوی دیگر، با توجه به اینكه فشار روانی باعث برهم خوردن نظم سیستم گوارشی بدن و كاركرد اضافی آن شده و میزان اسید گوارشی ترشح شده در بدن را بالا می‌برد، بنابراین از مصرف غذاهای دارای ادویه زیاد و ‌قند و چربی باید خودداری كرد.

همچنین در صورتی كه هنگام احساس تنش و فشار روانی به پرخوری روی می‌آورید،‌ از غذاهای كم كالری سالم نظیر هویج، كرفس، سیب‌،‌ ماست كم چرب و دم‌ كرده‌های گیاهی استفاده كنید و اگر این احساس تنش در شما تداوم دارد، همیشه نمونه‌ای از این غذاها را در دسترس خود در محلی مناسب مانند یخچال نگهداری كنید.

به اعتقاد كارشناسان، افراد باید در برنامه غذائی خود از انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی، استفاده كنند زیرا كمبود ویتامین می‌تواند موجب افسردگی، اضطراب، آشفتگی گوارشی و بی‌خوابی شود.

همچنین برای كاهش فشار روانی تأكید می‌كنند كه از منابع غذائی غنی شامل حبوبات، مجموعه كربوهیدرات‌ها، سبزیجات تازه و میوه‌ها، شیر و جو استفاده شود.

متخصصان تغذیه معتقدند مصرف كافئین باید كم شود، ‌این در حالی است كه اغلب مردم كافئین را به عنوان عامل افزایش انرژی مصرف می‌كنند، حال آن كه این یك حس كاذب از انرژی است و در واقع به‌ دلیل این كه هورمون‌های آدرنالین یا هورمون‌های استرس از غدد فوق كلیوی ترشح می‌شوند، مواد كافیین‌دار غدد فوق‌كلیوی را خسته می‌كند، پس اگر تمایل به مصرف قهوه دارید از قهوه‌ بدون كافئین استفاده كنید.

صاحب‌نظران علم تغذیه بر نوشیدن حداقل 8 لیوان آب در هر روز تاكید كرده و اعتقاد دارند این مقدار آب، بدن را از بی‌آبی حفظ می‌كند و مانع استرس اضافی می‌شود.

كارشناسان تغذیه و دارو اصرار دارند خوردن غذاهای پر از پروتئین، مغز را تحریك می‌كند تا سروتونین بیشتری در خون ترشح شود و احساس مطبوعی در فرد ایجاد كند بنابراین مرغ، ماهی، سویا، نخود، لوبیا و لبنیات باید حتما در رژیم غذایی روزانه گنجانده شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
9.66377s, 18q