دوقلوها را با هم مقایسه نكنید

۱۳۹۰/۰۹/۰۵ - ۱۱:۰۲ - کد خبر: 37180
سلامت نیوز: دوقلوها حتی اگر همسان هستند باید به عنوان دو فرد مستقل با هویت جداگانه و تفاوت های فردی پذیرفته شوند و رفتار با آنها باید كاملا مستقل از همدیگر باشد.

به گزارش سلامت نیوز، یك روانپزشك در یزد، گفت: تمامی اصول فرزندپروری و تربیت كودك كه در مورد سایر كودكان وجود دارد با حساسیت و دقت بیشتری بدون استثناء در مورد دوقلوها نیز اعمال می شود.

دكتر دستجردی افزود: تولد دوقلوها علاوه بر نكات مثبتی كه می تواند داشته باشد استرس زیادی را به خانواده به ویژه مادر تحمیل می كند و مادر دچار خستگی و بی نظمی در خواب و غیره خواهد شد كه این موضوع می تواند افزایش تعارض در خانواده را موجب شود.

دكتر دستجردی گفت: در این میان نقش همسر خانواده با رابطه عاطفی كه با همسر خود برقرار می كند می تواند در كاهش استرس به مادر خانواده كمك كند همچنین اگر محیط خانواده شلوغ باشد احتمال سوء رفتار از طرف مادر و یا اطرافیان مطرح است بنابراین اطرافیان نزدیك توجه و انرژی مضاعفی به این مادر و فرزند داشته باشند تا عواقب روانشناختی بر دوقلوها و مادر كمتر شود.

وی در خصوص نكات تربیتی دوقلوها گفت: هیچ گاه نباید دوقلوها را مقایسه كرد و همچنین نباید آنها را با صفات خاصی صدا زد حتی اگر مثبت باشد چرا كه ممكن است باعث تنش در آنها شود. آنها باید با نام خودشان صدا زده شوند حتی از عبارت دوقلوها در موردشان پرهیز شود.

این روانپزشك در یزد تصریح كرد: متاسفانه مقایسه در مورد دوقلوها زیاد اتفاق می افتد به همین دلیل باید در كلاس و مدرسه یكسان نباشند تا ضمن عدم مقایسه یاد بگیرند شبكه ارتباطی شان را گسترده تر كنند و مهارتهای ارتباطی شان را با دیگران قوی تر كنند.

وی اضافه كرد: تاكید بر یكی بودن و مثل هم رفتار كردن در مورد دوقلوها غلط است و خانواده ها باید در راستای انفرادی بودن و مستقل بودن آنها گام بردارند. در انتخاب لباس، وسایل شخصی و حتی نوع كلاس های تفریحی از آنها نظرخواهی شود همچنین توصیه می شود در جشن ها به ویژه جشن تولد عكسهای تكی داشته باشند و در عكس های مشترك جایگاه خودشان را داشته باشند.

دكتر دستجردی خاطرنشان كرد: والدین نباید در مشاجرات و اختلاف نظرها و دعواهای دوقلوها دخالت كنند و قضاوت هم نكنند مگر اینكه موضوع خیلی جدی باشد. همچنین باید سعی شود از وابستگی آنها به هم پرهیز كنند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.80111s, 18q