سرماخوردگی کودک زیر 2 سال را جدی بگیرید

۱۳۹۰/۰۹/۰۵ - ۱۱:۱۵ - کد خبر: 37186
سلامت نیوز: مصرف داروهای بدون نسخه (OTC) برای رفع سرماخوردگی در کودکان زیر دو سال باعث ایجاد عوارض جدی و تهدید کننده حیات در این گروه سنی می‌شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از برنا، دکتر حسین برزگر مدیر نظارت بر دارو و مخدر دانشگاه علوم پزشکی اهواز با اعلام این خبر گفت: در بررسی های صورت گرفته در مرکز ثبت و بررسی عوارض ناخواسته داروها( ADR ) و استعلام از همکاران گروه پزشکی متاسفانه مواردی از مسمومیت با فرآورده های مورد استفاده در گروه سنی کمتر از دو سال مشاهده که باعث بستری شدن کودکان در بیمارستان شده است.

وی افزود: شهروندان به منظور پیشگیری از وقوع این قبیل عوارض از مصرف خودسرانه و بدون نسخه پزشک داروهای مذکور جدا خودداری شود.

دکتر برزگر با بیان اینکه به منظور کمک به خواب کودک و ایجاد حالت خواب آلودگی نباید از شربت و یا قرص سرماخوردگی و سرفه استفاده شود، تصریح کرد: مصرف فرآورده های مذکور در کودک به علت مقدار ماده موثره مشترک موجود در این فرآورده ها از حد مجاز بالاتر رفته و در نتیجه باعث ایجاد مسمومیت در کودک می کند.

این مقام مسئول با بیان اینکه فرآورده های مورد استفاده برای رفع علایم سرماخوردگی و سرفه، علاوه بر اینکه علت ایجاد بیماری را رفع نمی کند و در کوتاه شدن دوره بیماری در کودکان زیر دو سال تاثیری ندارند، تاکید کرد: این فرآورده ها تنها فقط به بهبودی علامت بیماری کمک می کند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.949s, 18q