راز جوانی شما در دستان چشم‌پزشك است!

۱۳۹۰/۰۹/۰۵ - ۱۳:۵۶ - کد خبر: 37233
سلامت نیوز: كافی است وارد یكی از داروخانه‌های شهر شوید تا توسط ارتش كرم‌ها، لوسیون‌ها و سرم‌هایی كه همگی وعده از بین بردن تمام ترس‌های شما در مورد یكی از مهم‌ترین عیوب پوستی یعنی چروك‌های پوست را می‌دهند روبه‌رو شوید...

 اگر جزو آن دسته از افرادی هستید كه قبل از بیرون رفتن از خانه كرم ضد‌آفتاب نمی‌زنند به احتمال زیاد هنوز خیلی چیزها در مورد جلوگیری از این چین و چروك‌ها باید یاد بگیرید. خواندن نظرات مختلف متخصصان پوست در مورد علت‌ها، نحوه درمان و جلوگیری از چروك‌های پوستی در ادامه این مطلب شما را شگفت زده خواهد كرد.

  ماشین‌تان هم می‌تواند شما را پیر كند

در ماشین هم خطر ایجاد چروك‌های پوستی وجود دارد.شیشه ماشین می‌تواند در رساندن اشعه‌های مضر به پوست موثر باشد. اگر هر روز زمان زیادی را در ماشین خود می‌گذرانید اشعه‌های ماورای بنفش خورشید كه عامل قسمت عمده چین و چروك‌های پوست هستند، زمان كافی برای نفوذ و عبور از شیشه ماشین پیدا می‌كنند.

 در چنین حالتی فرقی ندارد كه هوا آفتابی باشد یا ابری. بهترین كار برای محافظت از پوست در مقابل نور خورشید هنگام رانندگی این است كه هر روز از كرم‌های ضد‌آفتاب با طیف گسترده (broad spectrum) استفاده كنید. شاید هم به جای این كار استفاده از شیشه‌های رنگ – سایه‌دار را برای ماشین خود ترجیح دهید.

به آن طرف بخواب

عادت به خوابیدن با یك سمت بدن باعث ایجاد خطوطی روی صورت می‌شود.

با بالا رفتن سن،  بافت متصل‌كننده و كلاژن ِ صورت شما دیگر استحكام و قوت سابق را ندارد،  بنابراین وقتی هر شب طبق عادت به یك سمت صورت خود می‌خوابید، پوست مكررا بر اثر برخورد با بالش تحت فشار قرار می‌گیرد و دیگر مثل دوران جوانی به سرعت از هم باز نمی‌شود و به حالت اول خود برنمی‌گردد. خبر خوب این‌كه اگر حالت خوابیدن خود را تغییر دهید، چین خوردن پوست شكل عكس می‌گیرد. بهتر است برای جلوگیری از بروز این خطوط خوابیدن به پشت را تمرین كنید.

چشم پزشك‌ها هم می‌توانند صورت شما را زیبا كنند

خطوط اخم می‌توانند مشكلاتی را برای دید شما ایجاد كنند.

گذشته از شاخص‌هایی مثل سن و آسیب ناشی از نور خورشید، خطوط اخم كه شكاف‌های بین 2 چشم هستند می‌توانند حاكی از لزوم مراجعه شما به چشم پزشك نیز باشند. بعضی از افراد تاوان مشكلات بینایی خود را با تنگ و گشاد كردن و چپ و راست كردن چشم خود می‌دهند كه باعث انقباض ماهیچه‌های پیشانی بین ابروها می‌شود. تكرار این عمل به مرور زمان ظاهر چروك‌های پیشانی را بدتر می‌كند. اگر زود به داد مشكل بینایی خود برسید می‌توانید به رفع و صاف كردن خطوط نازكی كه روی پیشانی‌تان افتاده كمك كنید تا فشار روی ماهیچه‌های پیشانی كم شده و كم‌كم آزاد و راحت شوند.


  رژیم غذایی بیماران قلبی را انتخاب كنید

مواد‌ غذایی‌ كه رنگ روشن دارند چروك‌ها را از بین می‌برند.

میوه‌ها و سبزی‌هایی مثل تمشك، میوه قره‌قاط، فلفل قرمز و اسفناج حاوی آنتی‌اكسیدان‌هایی هستند كه به پوست امكان دفاع كردن از خود در برابر آسیب‌های محیطی را می‌دهند و باعث می‌شوند كه پوست نرم و منعطف و شفاف بماند. هر چه پوست شما سالم‌تر و سرحال‌تر باشد، خطوط موسوم به خطوط نازك هم كمتر به چشم می‌خورند زیرا پوست فرصت افتادگی و شل شدن پیدا نمی‌كند. به‌عنوان یك قاعده كلی هر آنچه به عنوان یك رژیم غذایی سالم به قلب كمك كند، مانند غذاهایی كه حاوی ویتامین C و E هستند مثل سویا و چای سبز، برای پوست هم مفید است.

   بهترین ضد‌سم

رسیدن آب كافی راه را روی چین و چروك‌ها می‌بندد.

همه ما می‌دانیم كه باید روزانه آب كافی به بدن‌مان برسد اما یك دلیل دیگر نیز برای نوشیدن مایعات فراوان وجود دارد. حفظ رطوبت پوست به نرم و منعطف نگه داشتن آن كمك می‌كند. وقتی پوست خشك باشد چین و چروك‌ها تشدید می‌شوند و از آن جایی كه پوست خشك،  كدر و صاف می‌شود، خطوط نازك و چین و چروك‌ها بیشتر خود را نشان می‌دهند. آب تمام مواد مضر و سمی را كه در بدن جمع شده و روی پوست تاثیر منفی می‌گذارند را نیز از بدن خارج می‌سازد.

زیادی احساساتی نباشید

هر چقدر حالات درونی خود را درصورت‌تان بیشتر نمایان كنید، چروك‌ها بیشتر به سراغ‌تان می‌آیند.

گذشته از سن و عوامل ژنتیك، اغلب نخستین چروك‌ها توسط حالت‌هایی كه صورت مكررا به‌خود می‌گیرد ایجاد می‌شوند. مثل خطوط خنده، خطوط اخم، چین‌های پیشانی و چروك‌های گوشه چشم. چنانچه بیان احساسات مانند اخم كردن، خندیدن یا بالا بردن ماهیچه‌های پیشانی را درصورت خود نمایان می‌سازید، چروك‌ها بیشتر در همین نواحی شروع به شكل گرفتن می‌كنند. درمانی كه اغلب برای رفع اینگونه چروك‌ها تجویز می‌شود تزریق پُركننده‌هایی مثل بوتاكس، رستیلان یا یوودرم است. این خطوط پس از گذشت سال‌ها براثر حركات مدام صورت روی پوست حك شده‌اند.

به مادرتان نگاه كنید

اگر دوست دارید بدانید چه موقع و كجا چروك‌ها به سراغ پوست شما می‌آیند ریشه آن را در خانواده خود جست‌وجو كنید.

چروك‌های پوستی زمینه ژنتیك دارند. سن شروع چین و چروك‌های پوستی، درجه و عمق این چروك‌ها و خطوط تحت‌تاثیر عوامل ژنتیك قرار دارد. نگاه كردن و دقیق شدن به والدین و مادربزرگ و پدربزرگ یكی از راه‌هایی است كه به واسطه آن می‌توانید استعداد پوست خود را در چروك‌شدن و سایر نشانه‌های بالا رفتن سن مثل شل شدن پوست صورت، گردن و ناحیه سینه پیش‌بینی كنید. بهترین روش برای جلوگیری از پدیدار شدن چین و چروك‌ها و افتادگی پوست در این نواحی، به حداقل رساندن تابش نور خورشید به پوست و مصرف كرم‌های ضد‌آفتاب با طیف گسترده‌ای است كه حاوی زینك یا تیتانیوم دی‌اكساید باشند.

وقتی رادیو جوان‌تان می‌كند

كمك به شكل‌گیری كلاژن می‌تواند برای كاهش چروك‌ها هم مفید باشد.

كلاژن خشت اول پوست برای محكم و ارتجاعی نگه داشتن آن محسوب می‌شود. وقتی شما سلول‌ها را وادار به جایگزینی می‌كنید، كلاژن جدید تولید می‌شود و باعث شاداب‌تر و زنده‌تر شدن پوست و كاهش چین و چروك‌ها می‌شود. لوسیون‌های موضعی كه شامل ویتامین C، پپتیدها، آلفا هیدروكسی اسید‌ها و رتینوئید‌ها می‌شوند جایگزینی سلول‌ها را افزایش داده و تا حدودی كلاژن را تحریك می‌كنند. با وجود این، بهترین روش برای تولید كلاژن جدید استفاده از روش فركانس رادیویی است، طوری كه با گرم كردن پوست و ایجاد التهاب، بدن واكنش نشان داده و كلاژن تولید می‌كند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.58218s, 19q