برای درمان بی خوابی از خوردن چه چیزهایی پرهیز کنیم؟

۱۳۹۰/۰۹/۰۶ - ۱۰:۲۷ - کد خبر: 37257
سلامت نیوز: گوش دادن به آهنگ آرام ‌بخش بدون كلام قبل از خواب و پرهیز از خوردن مایعات زیاد در درمان بی‌خوابی موثر است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از برنا، امیررضا چمنی متخصص اعصاب و روان اظهار كرد: خواب یک نیاز فیزیولوژیک بدن است كه باعث بازسازی تعادل جسمی، روحی و حفظ انرژی در شخص می‌شود.

متخصص اعصاب و روان ادامه داد: مركز تنظیم خواب در ساقه مغز قرار دارد و ما به طور متوسط در شبانه‌روز به 7 تا 8 ساعت خواب نیازمندیم؛ به طوری ‌كه تحقیقات نشان می‌دهد خواب كمتر از 3 ساعت و نیم و بیشتر از 8‌ساعت و نیم، احتمال مرگ و میر را تا 15‌درصد افزایش می‌دهد بنابراین كم‌خوابی و پرخوابی هر دو می‌توانند خطرساز باشند.

چمنی در ادامه به عوامل كمک‌كننده در تامین بهداشت خواب اشاره كرد و افزود: خوابیدن و بیدار شدن راس یک ساعت معین، استفاده نكردن از رختخواب جهت غذا خوردن، تماشای تلویزیون یا مطالعه می‌تواند شرایط یك خواب خوب را فراهم كند.
 
وی افزود: ایجاد فضای مناسب در اتاق خواب همچون ایجاد دما و روشنایی مناسب برای اتاق خواب، مطالعه مطلب غیردرسی یا گوش دادن به آهنگ آرام بخش بدون كلام قبل از خواب، پرهیز از خوردن غذای سنگین یا حتی گرسنگی قبل از خواب نیز می‌تواند به طور قابل توجهی در ایجاد شرایط خواب خوب به ما كمک كند.لازم است حداقل یک ساعت قبل از خواب از تماشای تلویزیون پرهیز شود از خوابیدن و چرت زدن طولانی مدت نیز در طول روز خودداری شود؛ چرا كه موجب بی‌خوابی شبانه می‌شود.

چمنی در ادامه مصرف داروهای موثر بر مغز، مصرف چای و كافئین زیاد، مصرف سیگار و مواد مخدر را از عوامل بروز بی‌خوابی دانست.

این متخصص اعصاب و روان توصیه كرد: چنانچه فرد پس از گذشت نیم ساعت به خواب نرفت، لازم است یک فعالیت آرام بخش مانند مطالعه آزاد انجام دهد و قبل از خواب از مصرف مایعات زیاد خودداری كند.

وی گفت: استفاده از دوش آب گرم در یك تا 2 ساعت قبل از خواب نیز می‌تواند به خواب رفتن راحت‌تر كمک كند. باید توجه داشت در روزهای تعطیل نباید بیش از یك تا 2 ساعت زمان خواب به تاخیر بیفتد. از مصرف داروهای خواب‌آور به صورت خودسرانه پرهیز شود؛ چرا كه می‌تواند وابستگی به دارو را در فرد ایجاد كند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
8.50352s, 18q