موفقیت پژوهشگران پژوهشگاه ابن سینا در تکثیر سلول های بنیادی اسپرم ساز

۱۳۹۰/۰۹/۰۶ - ۱۲:۲۰ - کد خبر: 37293
سلامت نیوز: بر اساس نتایج حاصل از پژوهش مشترک محققان ایرانی و هلندی، تکثیر  سلول های بنیادی اسپرم ساز انسانی در آزمایشگاه، برای اولین بار در جهان میسر شد و این روش هم اکنون در مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری و سقط مکرر ابن سینا در حال انجام است.

به گزارش سلامت نیوز، دکتر محمد مهدی آخوندی رییس پژوهشگاه و مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری و سقط مکرر ابن سینا با اشاره به پژوهش مشترک محققان این پژوهشگاه و دانشگاه آمستردام هلند اظهار داشت: این موفقیت از آن جهت حایز اهمیت است که امروزه با توجه به پیشرفت های قابل توجه در سه دهه اخیر در روش های تشخیصی و درمانی بیماران سرطانی، بویژه مبتلایان به  سرطان در دوران کودکی، امید به زندگی دراین بیماران همچون افراد غیر مبتلا به سرطان است،  با این حال برخی عوارض طولانی مدت روشهای شیمی درمانی، کیفیت زندگی این بیماران درمان شده را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد .

وی افزود: یکی از مهم ترین این عوارض، "ناباروری" است که تبعات فردی و اجتماعی وسیعی دارد. اگر چه امکان برداشتن بخشی از بافت تخمدان ، فریز آن و پیوند مجدد آن پس از اتمام درمان سرطان در دختران و زنان مبتلا به سرطان وجود دارد و یا در مردان بالغ فریز اسپرم ها و استفاده آتی آنها جهت باروری ازسال ها قبل میسر شده است، اما در پسران مبتلا به سرطان این امکان وجود ندارد چون اسپرم سازی  پس از سن بلوغ آغاز می شود.

رییس مرکز فوق تخصصی ابن سینا اذعان داشت:  در سالهای اخیر پژوهشگران بسیاری در کشورهای مختلف از جمله ایران در جهت یافتن راه حلی مناسب برای این بیماران درتلاش بوده و هستند. ایده اصلی این پژوهش، برداشتن بخشی از بافت بیضه قبل از شیمی درمانی، فریز آن، تکثیر سلول های بنیادی اسپرم ساز در آزمایشگاه و پیوند مجدد آنها به خود فرد است. اگرچه امکان فریز بافت بیضه انسانی از سالیان قبل فراهم شده بود اما امکان تکثیر سلول های بنیادی اسپرم ساز انسانی وجود نداشت.

در ادامه، دکتر هومن صدری اردکانی، عضو هیات علمی پژوهشگاه فناوری های نوین علوم زیستی جهاد دانشگاهی ابن سینا و مجری این طرح پژوهشی، ضمن تشریح طرح، به موفقیت این پژوهش در تکثیر سلول های بنیادی اسپرم ساز انسانی  به میزان بیش از 18 هزار برابر اشاره کرد و گفت:  این طرح پژوهشی به صورت مشترک توسط پژوهشگاه فناوری های نوین علوم زیستی جهاد دانشگاهی- ابن سینا و مرکز طب تولید مثل دانشگاه آمستردام انجام شده است.

این پژوهشگر بالینی و متخصص آندرولوژی، استفاده از نتایج این تحقیق در سطح بالینی را در دو مرحله میسر دانست و گفت: درمرحله اول و در حال حاضر با توجه به فراهم بودن امکان ذخیره سلول های بنیادی اسپرم ساز انسانی ، والدین پسر بچه های مبتلا به سرطان به محض تشخیص باید در این مورد آگاه شوند. خوشبختانه همزمان با فعالیت مراکز ذخیره سازی سلول های بنیادی اسپرم ساز انسانی در کشورهایی همچون هلند، بلژیک، سوئد، فنلاند و آمریکا، این مهم در ایران و در مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری و سقط مکرر ابن سینای جهاددانشگاهی نیز میسر شده است.

وی ادامه داد: در مرحله بعدی، زمانی که درمان کامل سرطان انجام شد و ناباروری ناشی از عارضه درمان تایید شد، پیوند سلول های بنیادی تکثیر شده باید انجام شود. در حال حاضر اگرچه ایمنی استفاده درمانی از این سلول ها در مدل های حیوانی تایید شده است، اما پژوهشگران بالینی مشغول انجام  پروژه هایی در تایید ایمنی کامل پیوند این سلول ها به انسان هستند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.34307s, 18q