علت اصلی ریزش مو چیست؟

۱۳۹۰/۰۹/۰۷ - ۱۰:۱۹ - کد خبر: 37323
سلامت نیوز :علل ریزش مو می تواند به افزایش سن، عوامل وراثتی و یا تغییرات هورمونی مربوط باشد. البته ریزش ناگهانی موها اغلب ناشی از عوامل مختلفی شامل استرس جسمی و یا احساسی است.
براساس گزارش سایت اینترنتی هلت دی نیوز، این كارشناسان فهرستی از فاكتورهایی را منتشر كرده اند كه عوامل موثر در ریزش مو هستند. این عوامل عبارتنداز:
- ابتلا به یك عفونت جدی یا تب شدید.
- زایمان
- تجربه یك جراحی مهم و یا ابتلا به بیماری های جدی یا ناگهانی كه موجب از دست رفتن خون زیاد می شود.
- قرارگرفتن درمعرض استرس شدید احساسی.
- یك رژیم غذایی نامناسب بویژه اگر حاوی پروتئین اندك باشد
- مصرف داروهای خاص مانند داروهای ضدافسردگی یا برخی از داروهای قلب و قرص های ضدبارداری و یا مسكن های گروه NSAIDS
بنابراین گزارش، برخی از مواد غذایی تأثیر مهم و بیشتری در سلامت موها دارند، برای مثال پروتئین، اساس و پایه نیاز بافت های بدن مانند مو، ناخن و پوست است و در مواد غذایی مثل مرغ و ماهی و گوشت قرمز، تخم مرغ، لبنیات و حبوبات به وفور یافت می شود. این ماده حیاتی در مواد نشاسته ای مثل نان، برنج، ماكارونی و حتی سبزی ها نیز به میزان كمی موجود است.
شیر و لبنیات هم منابع غنی از كلسیم، منیزیم و پروتئین هستند. همچنین مصرف ویتامین های گروهB یكی از راه های درمان ریزش مو است. منابع غذایی غنی از این ویتامین شامل جگر، موز، مغز آفتابگردان، ماهی، مرغ، جوانه گندم، آلوی خشك و غلات سبوس دار هستند.
آنتی اكسیدان ها نیز در حفظ سلامت موها بسیار موثر هستند كه بیشتر درسیب زمینی شیرین، هویج، اسفناج پخته، كدو، روی و سلنیوم یافت می شود. بیشتر میوه ها و سبزی ها منابع غنی از اكسیدان ها هستند. آنتی اكسیدان ها مولكول هایی هستند كه اثر مخرب رادیكال های آزاد را در بدن خنثی می كنند و همچنین موجب ساخته شدن تارهای جدید مو و استحكام آنها می شوند.
علاوه براین، اسیدهای چرب امگا-3 و امگا-6 نقش مهمی در حفظ سلامت مو و جلوگیری از خشكی، شكستگی، خارش و شوره سر و در نهایت پیشگیری از ریزش مو دارند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.2992s, 19q