درباره نگهداری مواد غذایی چه میدانید؟

۱۳۹۰/۰۹/۰۷ - ۱۰:۲۶ - کد خبر: 37329
سلامت نیوز :برای حفظ سلامتی بدن، غذایی كه می خوریم باید سالم و مقوی باشد، به این منظور باید مواد غذایی سالم انتخاب و به روش بهداشتی و مناسب نگهداری شود.
برای بهداشت كلی موادغذایی لازم است تا حد امكان از فروشگاههایی كه فروشندگان آنها شرایط بهداشت مواد غذایی را رعایت می كنند، خرید شود.

لازم است به تاریخ تولید، انقضاء، شماره پروانه ساخت وزارت بهداشت و علامت استاندارد توجه شود و از خرید موادغذایی كه تاریخ مصرف آنها گذشته است پرهیز شود.
همچنین لازم است گوشت، مرغ و ماهی پس از خرید سایر موادغذایی خریداری شوند، از خرید بسته های غذایی آسیب دیده و معیوب اجتناب شود.

توجه داشته باشید غذاهای منجمدشده در دمای فریزر (20 درجه زیرصفر) مانند انواع گوشت، ماهی و سبزی حداكثر تا سه ماه قابل نگهداری است نه بیشتر. برای رفع انجماد گوشت و سایر موادغذایی قراردادن در یخچال روش مطمئن تر و بهتری است.

نان را از فروشگاهها و نانوایی هایی تهیه كنید كه اصول بهداشتی را رعایت می كنند. از روزنامه برای بسته بندی و حمل موادغذایی به ویژه نان استفاده نكنید و همچنین برای جلوگیری از بیات شدن نان آن را در ظروف دربسته و در فریزر نگهداری كنید ولی سعی كنید تا حد امكان نان را به مقدار نیاز روزانه خریداری كنید.
غلات را در ظروف دربسته و در محیط خشك، تاریك و خنك و در معرض جریان هوا نگهداری كنید.
هنگام خرید میوه و سبزی توجه داشته باشید كه میوه و سبزی ازسطح زمین فاصله داشته باشند. در انتخاب میوه و سبزی دقت داشته باشید كه حتما تازه، سالم و تمیز باشد. هنگام حمل موادغذایی باید برای جلوگیری از آلودگی، سبزی ها و میوه ها را جدا از گوشت، نان و سایر موادغذایی قرار دهید. از خرید سیب زمینی هایی كه دارای شكاف، جوانه و زدگی هستند، پرهیز كنند. سیب زمینی و پیاز را در جای خشك، خنك و بدون نور نگهداری كنید و به محض جوانه زدن هرچه سریع تر تا قبل از فاسدشدن مصرف كنید.
همچنین برای نگهداری سبزی ها می توان از روش های خشك كردن و یا انجماد استفاده كرد، بهتر است برای انجماد ضخامت بسته ها كم باشد. پس از شستشوی سبزی ها آنها را در پارچه نازكی حداكثر به مدت سه روز در یخچال نگهداری كنید. بهتر است سبزی ها را به صورت خام و در بسته های كوچك در فریزر نگهداری كنید.
گوشت، حبوبات، تخم مرغ و مغزها (گردو، بادام و...) را از فروشگاههایی كه گوشت ها را در شرایط بهداشتی نگهداری می كنند، خرید كنید. گوشت های تازه كه رنگ صورتی یا قرمز روشن، بوی طبیعی و بافتی سالم، قابل ارتجاع و غیرلزج دارند را خریداری كنید. به تاریخ مصرف روی گوشت بسته بندی شده توجه كنید و از خرید بسته های آسیب دیده و تاریخ مصرف گذشته اجتناب كنید.
مرغ تازه كه سطح آن درخشنده و مرطوب است و بوی غیرطبیعی نمی دهد را انتخاب كنید. مرغ مناسب باید وزنی بین یك و نیم تا دو كیلوگرم داشته باشد. از مصرف پوست مرغ جدا خودداری كنید.
ماهی تازه و سالم باید دارای ظاهری درخشان با چشم های براق و برآمده باشد. بافت ماهی باید محكم و قابل ارتجاع بوده و فلس ها محكم به بدن ماهی چسبیده باشد. وجود لكه های آبی تیره، سبز و سیاه روی شكم ماهی دلیل بر كهنگی آن است.
از خرید تخم مرغ شكسته یا ترك خورده خودداری كنید. در صورت وجود تاریخ مصرف، هنگام خرید به آن توجه كنید. تخم مرغ را در یخچال نگهداری كنید. تخم مرغ را برای نگهداری در یخچال نشویید و تنها قبل از مصرف پوسته بیرونی آن را بشویید. هنگام مصرف تخم مرغ، آنها را یكی یكی در ظرف جداگانه شكسته و در صورت داشتن لكه و بوی نامطبوع از مصرف آن خودداری كنید.
هنگام خرید حبوبات نیز دقت شود كه عاری از سوراخ و آفت زدگی باشند. برای نگهداری حبوبان آنها را در ظروف دربسته در جای خشك و خنك نگهداری كنید.
هنگام خرید شیر و فرآورده های پاستوریزه نیز به تاریخ تولید و مصرف آن توجه كنید. بهتر است در صورت مشكوك بودن به سلامت شیر قبل از مصرف حداقل به مدت 10دقیقه آن را بجوشانید. كشك را به صورت پاستوریزه تهیه كنید و قبل از مصرف حتما بجوشانید.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.4455s, 18q