چرا ایدز در زنان و کودکان سیستانی، دو و سه برابر بقیه مناطق ایران است؟

۱۳۹۰/۰۹/۰۷ - ۱۰:۲۹ - کد خبر: 37331
چرا ایدز در زنان و کودکان سیستانی، دو و سه برابر بقیه مناطق ایران است؟
سلامت نیوز : هشدارهای بسیاری درباره شیوع ایدز در زنان وجود دارد. هرچند که هنوز هم کمتر از 10 درصد مبتلایان به HIV/ایدز را زنان تشکیل می دهند.
اما هشدارهایی برای نزدیک بودن به موج سوم ایدز داده شده است. موجی که به دلیل سوء رفتار جنسی و روابط جنسی محافظت نشده بوجود می آید. قربانی اصلی این موج هم زنان و در ادامه تولد کودکان مبتلا به ویروس ایدز است.
به گفته معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، به دلیل شرایط فرهنگی و ترددهای غیر قانونی به کشورهای همسایه و چند همسری افراد مبتلا، میزان ابتلا به ایدز در میان زنان استان 2 برابر میانگین کشوری است و این نسبت در میان کودکان نیز 3 برابر از میانگین کشوری بیشتر است.
به نوشته خبرآنلاین طباطبایی در همایش ایدز و رابطان سلامت استان سیستان و بلوچستان گفت: بیماری ایدز، جزو بیماری های رفتاری است. با ارتقای آموزشهای رفتاری می توان از ابتلا به این بیماری جلوگیری کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت، منصور شکیبا رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان نیز در همایش ایدز و رابطان سلامت با بیان این مطلب گفت: ایدز بیماری است که راه های انتقال و پیشگیری از آن شناخته شده است و باید با آموزشی همگانی و نگرشی مثبت به مبتلایان به این بیماری اجازه استفاده از امکانات و منابع اجتماعاتی را به بیماران داد.
شعار امسال روز جهانی ایدز «پیش به سوی صفر در ایدز» به معنی صفر در موارد جدید عفونت، صفر در مرگ ناشی از ایدز، صفر در تبعیض مبتلایان به ایدز است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.07984s, 18q