آزمایش ماده مخدر شیشه اجباری می‌شود

۱۳۹۰/۰۹/۰۷ - ۱۳:۱۸ - کد خبر: 37363
سلامت نیوز: رئیس اداره مدیریت آزمایشگاههای بهداشتی كشور از اجباری شدن آزمایش شیشه در آزمایشگاه‌های تشخیص اعتیاد تا پایان سال خبر داد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روابط عمومی وزارت بهداشت،  دکتر حسین غلامی با اشاره به شیوع بالای سوء مصرف مواد روانگردان در کشور اظهار داشت: طی جلساتی كه با ستاد مبارزه با مواد مخدر و نیروی انتظامی برگزار شد، مصرف ماده روانگردان شیشه بعد از تریاک، هروئین، مرفین و کراک از شیوع و درجه اهمیت بالاتری برخوردار است.

وی افزود: بر همین اساس آزمایش مواد روانگردان در دستور کار قرار گرفته که در وهله اول آزمایش شیشه تا پایان امسال در آزمایشگاه‌های تشخیص اعتیاد اجباری می‌شود.

دكتر غلامی با اشاره به نبود بعضی از کیت‌های تایید روانگردان‌ها در کشور تصریح كرد: از اول مهر به تمامی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور اعلام کردیم که آمادگی آزمایش شیشه را داشته باشند و در همین راستا كارگاه های آموزشی نیز برگزار شده است.

رئیس اداره مدیریت آزمایشگاههای بهداشتی كشور در ادامه با اشاره به این كه 2 هزار آزمایشگاه بهداشتی در كشور فعالیت می كنند، گفت: عمده فعالیت آزمایشگاه های بهداشتی، كنترل بیماری های تحت مراقبت است و اگر گزارشات در مورد شیوع این بیماری ها انجام نشود،‌ منجر به یك همه گیری در كشور می شود.

به گفته وی، شبكه آزمایشگاهی نظام مند در خصوص بیماری سل و دیابت، برنامه غربالگری نوزادان 3 تا 5 ماهه از دیگر فعالیت های آزمایشگاههای بهداشتی كشور است.

وی راه اندازی شبكه آزمایشگاهی آنفلوانزا در كشور را یكی دیگر از فعالیت های این آزمایشگاه ها برشمرد و افزود: 11 آزمایشگاه منطقه ای آنفلوانزا در سراسر كشور راه اندازی شده كه تمام موارد مشكوك به آنفلوانزا را بررسی و به آزمایشگاه ملی گزارش می كنند.

دكتر غلامی در ادامه از راه اندازی شبكه آزمایشگاهی ایدز در آینده ای نزدیك خبر داد و ابراز داشت: با تمهیدات صورت گرفته این شبكه به زودی راه اندازی می شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.28467s, 18q