قبل از خوردن صبحانه ورزش كنید

۱۳۹۰/۰۹/۰۷ - ۱۶:۱۷ - کد خبر: 37377
سلامت نیوز: اغلب كسانی كه برای ورزش كردن به باشگاه می‌روند این سوال را مطرح می‌كنند كه بهترین و مناسب‌ترین زمان برای ورزش كردن چه موقع است؟

مطالعه جدیدی انجام شده كه این مساله را تا حدی روشن می‌كند. محققان پی برده‌اند كه انجام تمرینات ورزشی قبل از خوردن غذا تاثیرات سودمند و فراوانی مثل جلوگیری از اضافه وزن و ثابت نگه داشتن سطح حساسیت نسبت به انسولین به همراه دارد.

محققان بلژیكی به 27 مرد جوان و سالم غذاهایی با قند، چربی و كالری فراوان دادند. انتخاب این رژیم غذایی بدون شك در اضافه كردن وزن افراد و پایین آوردن حساسیت‌شان نسبت به انسولین دخالت داشته. حساسیت نسبت به انسولین عامل مفیدی است و به زمانی گفته می‌شود كه سلول‌ها نسبت به انسولین به خوبی واكنش نشان می‌دهند. به این معنا كه انسولین قند اضافی را در جریان خون از بین می‌برد و قند كافی را برای سوختن و تبدیل شدن به انرژی به سلول‌ها می‌رساند. از سوی دیگر، چنانچه فرد در مقابل انسولین مقاومت داشته باشد دچار بالا رفتن قند خون و سطح انسولین شده و مبتلا به دیابت می‌شود. اغلب افراد مبتلا به دیابت در مقابل انسولین مقاومت دارند و اكثرا كسانی كه در مقابل انسولین مقاومت دارند دچار اضافه وزن می‌شوند زیرا انسولین مانع فرآیند سوخت‌وساز چربی‌ها می‌شود.

در مطالعه‌ای كه در بلژیك انجام شد، محققان مردان جوان را به سه گروه تقسیم كردند. گروه اول تنها شامل آن برنامه غذاییكه گفتیم شدند. گروه دوم و سوم علاوه بر رژیم غذایی به انجام تمرینات ورزشی یكسان نیز مشغول شدند با این تفاوت كه گروه دوم بعد از صبحانه و گروه سوم قبل از صبحانه ورزش كردند. نتایج حاصل از این مطالعه بسیار تعجب‌آور و چشمگیر بود.

گروه اول به‌شدت اضافه وزن پیدا كردند و حساسیت نسبت به انسولین در آنها كاهش پیدا كرد، یعنی بیش از پیش در مقابل انسولین مقاوم شدند و این نتیجه مطلوب نبود. گروه دوم كه بعد از خوردن صبحانه ورزش كردند، وزن‌شان اضافه شد اما نه به اندازه گروه اول. این گروه نیز مانند گروه اول حساسیتش نسبت به انسولین كم شد. اما گروهی كه قبل از خوردن صبحانه ورزش كردند، داستان دیگری داشتند. این گروه با وجود همان برنامه غذایی كه باعث اضافه وزن می‌شد، وزنی اضافه نكردند. حتی حساسیت نسبت به انسولین در این گروه بالا ماند و برنامه غذایی باعث نشد كه این گروه دچار مقاومت در برابر انسولین شوند. این مطالعه برای اولین بار ثابت كرد كه ورزش كردن با شكم خالی بسیار موثرتر از ورزش كردن بعد از خوردن است و باعث بهتر شدن حساسیت به انسولین و تحمل گلوكز می‌شود.

عموما مردم بر این باورند كه بهتر است قبل از ورزش چیزی خورد و استدلال‌شان این است كه شما برای ورزش كردن نیاز به انرژی دارید، انرژی‌ای كه از كربوهیدرات‌ها گرفته می‌شود. به این معنا كه شما برای تاب آوردن تمرینات ورزشی به مقدار كافی كربوهیدرات و گلوكز نیاز دارید و زمانی كه اندوخته كربوهیدرات‌های شما مثل گلوكز خون و گلیكوژن به انتها برسد، دیگر قادر به ادامه ورزش نخواهید بود.
آرنولد شوارتزنگر، قهرمان پرورش اندام جهان نیز از جمله كسانی بود كه با شكم خالی ورزش می‌كرد. اغلب كسانی كه در دوران او پرورش اندام كار می‌كردند بر این باور بودند كه زمانی تمام اندوخته چربی‌های بدن صرف سوخت و ساز می‌شود كه بدن شما مجبور نباشد تمام كربوهیدراتی را كه برای صبحانه خورده‌اید بسوزاند. اكنون به این نتیجه می‌رسیم كه آنها كار درستی انجام می‌دادند.

بنابراین لزوما مجبور نیستید قبل از ورزش كردن چیزی بخورید. اگر هدف‌تان این است كه عملكرد بهتری داشته باشید مثل اینكه بخواهید خود را برای مسابقه آماده كنید شاید بهتر باشد كه اول چیزی بخورید، اما اگر هدف كم كردن وزن باشد از شواهد این طور برمی‌آید كه قبل از ورزش چیزی نباید خورد.

هستند افرادی كه چنانچه قبل از ورزش كردن مواد غذایی نخورده باشند نمی‌توانند از پس تمرینات برآیند و احساس ضعف و خستگی كنند، اما در مقابل افرادی هم هستند كه با وجود خوردن چیزی درست قبل از شروع تمرین هنگام ورزش همان احساس ضعف و گیجی بهشان دست می‌دهد. این امر بستگی به افراد دارد و نمی‌توان نسخه یكسانی برای همه تجویز كرد. اما برای كسانی كه مایلند این شیوه را امتحان كنند و دچار ضعف نمی‌شوند، ورزش صبحگاهی با شكم خالی بهترین روش برای كاهش وزن است. این شیوه در مطالعه محققان بلژیكی با یك رژیم غذایی مضر همراه بود، اما نتیجه مثبتی داشت. مطمئنا با رژیم غذایی مناسب اثر آن نیز مطلوب‌تر خواهد بود و شما را به هدف‌تان نزدیك‌تر خواهد كرد.

منبع: روزنامه شرق
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.92905s, 18q