سوزن‌ها و تیغ‌های جراحی آلوده بیمارستان‌ها به درستی معدوم نمی‌شوند

۱۳۹۰/۰۹/۰۸ - ۱۲:۵۲ - کد خبر: 37417
سلامت نیوز: عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: سوزن‌ها و تیغ‌های جراحی آلوده بیمارستان‌ها که می‌توانند ایدز را منتقل کنند در بسیاری از مراکز به درستی و به طور 100درصد معدوم نمی‌شوند.

احمد عامری در گفت‌وگو با فارس، اظهار داشت: بیماری ایدز به بیماری بی‌بند و بارها معروف شده است اما پس از چندی مطالعات نشان داد که سرایت این بیماری به شکل‌های راحت دیگری نیز صورت می‌گیرد.

وی با بیان اینکه هنوز درمان مطمئنی برای این بیماری شناخته نشده است، تصریح کرد: ابزارهایی مانند قیچی و تیغ و سوزن‌هایی که در زباله‌ها دفن شده‌اند می‌توانند در صورت آلوده بودن ویروس ایدز را وارد بدن بیمار کنند.

عامری تصریح کرد: تیغ سلمانی و قیچی چنانچه گندزدایی نشود و چند بار مصرف شود چنانکه در برخی روستاها دیده می‌شود می‌تواند ویروس ایدز را منتقل کند، همچنین در دندانپزشکی نیز اگر ابزارها گندزدایی نشود چنین مشکلی پیش خواهد آمد.

وی با بیان اینکه بحث معتادان تزریقی هم گوشه‌ای از این موضوع است، گفت: معتادان تزریقی در صورت استفاده از سرنگ آلوده به بیماری ایدز مبتلا می‌شوند و ویروس ایدز وقتی وارد بدن انسان می‌شود دوره کمونی دارد به همین علت تا مدتی شناخته نمی شود و در این مدت فرد می تواند بیمار را به دیگران منتقل کند.

عامری گفت: انتقال ویروس ایدز از طریق موارد ارتباط جنسی و بی‌بند و باری تقریباً در 100 مواردی که اصول بهداشتی و وسایل پیشگیرانه استفاده نمی شود، منتقل می شود.

وی اضافه کرد: در خصوص زباله‌های بیمارستانی جامد مانند سرنگ‌های آلوده و تیغ‌های جراحی آلوده نیز باید گفت که این مواد در حال حاضر در بسیاری از مراکز به درستی معدوم نمی‌شود و جداسازی آنها نیز به درستی صورت نمی‌گیرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.13158s, 18q